AB'den Sisi çıkışı: Bölgeden acilen gerginliğin azaltılması gerekiyor

Avrupa Birliği (AB), Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin gerek duyulması halinde ordusunun sınır dışında askeri görevde bulunabileceğini açıklamasının ardından 'tüm taraflara şiddete son verme' çağrısında bulundu.

AB'den Sisi çıkışı: Bölgeden acilen gerginliğin azaltılması gerekiyor
AB'den Sisi çıkışı: Bölgeden acilen gerginliğin azaltılması gerekiyor
GİRİŞ 22.06.2020 15:06 GÜNCELLEME 22.06.2020 15:06
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, günlük basın toplantısında, Sisi'nin açıklamalarına ilişkin soruya cevaben, "Yakın dönemde artan şiddet ve dış aktörler tarafından yapılan açıklamalar, ciddi endişe kaynağı. Acilen gerginliğin azaltılması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Stano, uluslararası aktörlerin gerginliği artırmak yerine azaltmaya odaklanması gerektiğini vurgulayarak, "Tek seçenek, Libya halkı ve bölge istikrarı için Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde müzakere edilmiş bir çözüm." mesajını verdi. Libya genelinde tüm askeri faaliyetlere son verilmesi gerektiğinin altını çizen Stano, tarafların müzakere masasına oturması gerektiğini söyledi.

SİSİ'NİN AÇIKLAMALARI

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, geçen cumartesi günü, Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını aktaran Sisi, "Sirte ve Cufra, kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun." ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Feylosof 1 ay önce Şikayet Et
  Ahmak senkim ulkedisi savaşmak kim palavra
  Cevapla
 • kahireye gireriz. 1 ay önce Şikayet Et
  libya mısırın toprağı değil. hafter libya halkına ihanet etti. mısırın libyayı işgal etmesinin önünü açıyor. ama mısır şunu bilsin. .libyaya bir tek mısır askeri girerse bu savaş kahire sisinin elinden alındığında biter. müslüman kardeşler bunu sisinin yanına bırakmaz.
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Vahşi ne kadar karaktersiz ki demokrasi adı altında kendilerine hizmet edecek uşaklar ile ülkeleri sömürüyorlar. Mısır, Iraki, Suriye, Libya, Afganistan, Saudia vb. Batı için demokrasi değil menfaatler vardır! Batı kalleş ve çok yüzlüdür. Dünyada terörizmin kaynağı Vahşi Batı'dır!
  Cevapla
 • Saltuk Buğra 1 ay önce Şikayet Et
  Sisi denilen kişi, kişilik sahibi olsa o kirli koltukta bir gün bile oturmaz!
  Cevapla
 • ismailbey 1 ay önce Şikayet Et
  kuklaların sonu işleri bitinceye kadar son kullanma talimatı geçince çöpe yerine yeni versiyon mutalaka ayarlarlar.. çöp çöp ç öp mutlak
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Esed güçleri İdlib'e sızmaya çalıştı: Ağır kayıp verdiler!
325 Km hızla duvara girdi! Lüks aracı paramparça etti