ABD ve İsrail'e BMGK'da soğuk duş!

Yüzyılın işgal planıyla Filistini'itamamen bitirmeyi hedefleyen ABD ve desteklediği terör devleti İsrail uluslararası arenada istediği desteği bulamıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) 14 ülke, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'yı ilhakıyla uluslararası hukuku ihlal edeceği endişesini paylaşırken, konseyin daimi üyesi ABD bu konudaki sessizliğiyle uluslararası toplumda yalnız kaldı.

ABD ve İsrail'e BMGK'da soğuk duş!
ABD ve İsrail'e BMGK'da soğuk duş!
GİRİŞ 24.06.2020 22:59 GÜNCELLEME 24.06.2020 23:01

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, "Birçoğunuzun İsrail'in Batı Şeria'daki potansiyel genişlemesinden endişe duyduğunu anlıyorum ama sizden aynı zamanda Filistin liderliğini de eylemlerinden sorumlu tutmanızı istiyoruz." dedi. 

Filistin'den, Trump yönetiminin ''barış planı ve vizyonu'' konusunda ABD ile çalışmasını isteyen Craft, "Bizim planımız 'işine gelirse' diyen bir plan değil, değişmeyecek bir plan da değil, bir açılış teklifi, müzakere için bir başlangıç, son değil." ifadelerini kullandı.

Craft, ''eski argümanlarla'' İsrail-Filistin sorununun çözülmeyeceğini savunarak, uluslararası topluma ve Filistin'e, ABD'nin planını reddetmemesi çağrısı yaptı. 

BMGK'NIN 14 ÜYESİNDEN ÇAĞRI

BMGK'nin 14 üyesi ise İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'yı ilhakının uluslararası hukuku ihlal edeceği endişesini paylaşarak, İsrail hükümetine bu planından vazgeçmesi çağrısında bulundu. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Alexander Sörloth rekor satışla listeye girdi!
Türkiye'nin S-400'leri nereye konuşlandırılacağını açıkladı