5 Arap ülkesinin alimlerinden Mısır'a tepki: Libya'ya karışma!

Tunus, Fas, Cezayir, Moritanya ve Libya'nın oluşturduğu Mağrip Arap Alimler Birliği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Libya'ya müdahale tehditlerine tepki gösterdi. Açıklamada, Libyalıların güvenliğini tehdit eden, ülkenin ve bölgenin ulusal güvenliğiyle oynayanların ajandalarına hizmet eden Halife Hafter'e bağlı milisleri desteklemenin olumsuz yansımalarından Sisi'nin sorumlu olacağı vurgulandı.

5 Arap ülkesinin alimlerinden Mısır'a tepki: Libya'ya karışma!
5 Arap ülkesinin alimlerinden Mısır'a tepki: Libya'ya karışma!
GİRİŞ 26.06.2020 00:49 GÜNCELLEME 26.06.2020 00:58
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, "Mısır Cumhurbaşkanı'nın, ülkesinin ulusal güvenliğini koruma bahanesiyle Libya'ya askeri müdahale yapabilecekleri yönündeki sözlerini şiddetle kınıyoruz. Sisi'yi, uluslararası normların da doğruladığı dini kurallara aykırı olan açıklamalarının kötü sonuçlarından dolayı uyarıyoruz ve komşu ülkelerin işlerine karışmamaya çağırıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"LİBYA HÜKÜMETİNİ DESTEKLEMEK İÇİN SİYASİ GİRİŞİMLERDE BULUNULMALI"

Libyalılara, söz birliğine varmak ve ülkeye olumsuz yönde yapılacak dış müdahale kapılarını kapamak için çaba harcamaları çağrısında bulunulan açıklamada, Mağrip ülkelerinden de bölünmeyi sona erdirmek ve ülkedeki siyasi krizi çözmek amacıyla tarihi sorumluluklarını yerine getirmeleri ve Libya hükümetini desteklemek için siyasi girişimlerde bulunmaları istendi.

Açıklamada, uluslararası toplumun Libya topraklarının birliğini ve bütünlüğünü korumak için çalışmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

BÖLGEDEKİ HALKLARA ÇAĞRI

Birliğin açıklamasında, bölgedeki halklara, başkent Trablus ve genel olarak Libya'nın farklı şehirlerine yönelik saldırıları kınama çağrısında bulunuldu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 20 Haziran'da Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

"LİBYA'YI LİBYALILARDAN BAŞKASI SAVUNMAYACAKTIR"

Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun." demişti.

Libya hükümeti, Sisi'nin askeri müdahale tehdidi taşıyan ifadelerini, "Libya'nın iç işlerine karışma, egemenliğine tecavüz ve bir savaş ilanı olarak" nitelendirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 23
 • Bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Gevura müslüman fetvası buda yeni adet herhal.tbmm ayasofyayi açtıktan sonra İslam alimlerini toplayıp bir halife seçmeli.iran hariç
  Cevapla
 • Ankarali 3 yıl önce Şikayet Et
  Darbeci sisi otur oturduğunyerde
  Cevapla
 • Bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Karşımızda bu kadar ülke varken yanımızdakiler nerde sahada görelim
  Cevapla
 • Asi ihtiyar 3 yıl önce Şikayet Et
  Sisiolina...!
  Cevapla
 • mert 3 yıl önce Şikayet Et
  MISIRDA ikinci bir Mursi cikarda bu pisyareastrigiu kaddafiden daha feci sonucu olur insallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Kupası'nda kuralar çekiliyor! 'Dört Büyükler'in rakibi belli oluyor
Başkan Erdoğan'la sohbet etmişlerdi! Ergin Ataman'dan açıklama geldi