Hamas ve İslami Cihad karar aldı: Filistin direnişi olarak hazırız

Hamas ve İslami Cihad Hareketleri, direniş gruplarının, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarına karşı koymaya hazır olduğunu açıkladı. Açıklamada, Batı Şeria, Kudüs ve 1948'de işgal edilen topraklarda sömürgeci ilhak planına karşı ulusal düzeyde atılacak tüm adımlara tam destek verildiği belirtildi.

Hamas ve İslami Cihad karar aldı: Filistin direnişi olarak hazırız
Hamas ve İslami Cihad karar aldı: Filistin direnişi olarak hazırız
GİRİŞ 28.06.2020 03:07 GÜNCELLEME 28.06.2020 03:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gazze'de toplantı düzenleyen Hamas ve İslami Cihad temsilcileri; siyasi gelişmeler, İsrail'in "ilhak planı", Kudüs ve Batı Şeria'daki genel durum, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular, Gazze'ye uygulanan abluka ile İsrail askerlerinin kontrol noktalarında Filistinlileri öldürmesi gibi konuları görüştü.  

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, "Filistin direniş güçleri, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarına karşı koymaya ve Filistin toprakları ile kutsal değerleri aleyhindeki planların yürürlüğe konmaması için aralarındaki iş birliği ve koordinasyon düzeyini artırmaya hazırdır." ifadesi kullanıldı. 

Hamas ve İslami Cihad, Filistinlileri ilhak planına karşı kitlesel hareketlere katılım düzeyini artırmaya çağırdı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinliler, İsrail'in "ilhak" planına farklı bölgelerde düzenledikleri gösterilerle tepki gösteriyor.

İsrail'in Batı Şeria'daki bölgeleri "ilhak" planı

- İSRAİL'İN BATI ŞERİA'DAKİ BÖLGELERİ "İLHAK" PLANI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hâkimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını" kabine veya meclisin onayına sunabilecek.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ergün 2 ay önce Şikayet Et
    Bundan 30 yıl önce birlesseydiniz ne itrail kalırdı nede Siyonist ler, geç fark ettiniz çok geç, ee ne bekliyordunuz birlikte yaşamak mı , yavaş yavaş toprak kaybettiniz , öldürüle öldürüle toprak kaybettiniz! İslami Cihat bunun sorumlusudur onlar bu İslami cihati oyaladı ve her defasında ellerinden yüzyıllardır oturdukları evler bağlar bahçeler gitti... Elinizdeki toprağa bakıldığında sadece yüzde 20 kalmış elinizde, Siyonistler girdiği yerde hep o halkı karıştırmakla kalmamış kendi sürgünlerine de sebep olmuştur...Araplar yanınızda yok ne yapacaksanız merak ediyoruz...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ukrayna'da askeri uçak düştü: Ölü sayısı 25'e yükseldi
Son dakika: Bakan Koca'dan yüz yüze eğitim ile ilgili net mesaj!