The Independent: Türkiye'yi suçlayarak komik duruma düşüyor

Dünya kamuoyu, Libya’da yıllarca arka çıktığı darbeci Hafter’in yaşadığı yenilgiyle hesapları altüst olunca Türkiye’ye esip gürleyerek hatasını örtmeye çalışan Fransa’nın içinde düştüğü durumu konuşmaya devam ediyor.

The Independent: Türkiye'yi suçlayarak komik duruma düşüyor
The Independent: Türkiye'yi suçlayarak komik duruma düşüyor
GİRİŞ 29.06.2020 22:23 GÜNCELLEME 29.06.2020 22:24
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

The Independent, Fransa'nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde ciddi rol oynadığı Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in, ülkenin batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası rüzgarın tersine döndüğünü ve Fransız yetkililerin Libya politikalarını savunmak için Türkiye'yi suçlayarak "komik duruma" düştüklerini yazdı.

'HAFTER GİBİ BİR ZORBAYI DESTEKLEMENİN...'

Borzou Daragahi tarafından kaleme alınan yazıda, Fransa’nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde ciddi rol oynadığı Hafter’in Libya’nın batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası rüzgarın tersine döndüğü ifade edildi. Fransa’nın terörle mücadele görüntüsü altında Hafter gibi bir zorbayı desteklemenin doğru yol olduğunu düşündüğü ve bu taktiksel seçeneği bir strateji haline getirdiği aktarılan yazıda, Fransız Dışişleri Bakanlığı ve güvenlik birimleri içinde mevcut politikaya dair eleştirel sesler çıkmaya başladığı belirtildi.'ŞİMDİ TEK BAŞINA KALDI'

Yazıda, Birleşik Arap Emirlikleri’ne güvenerek Hafter’e yatırım yapan Fransa’nın Hafter’in yenilgisinin ardından şimdi tek başına kaldığı ve yaptığı siyasi ve diplomatik yatırımın faydasını da görmediği vurgulandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye yönelik asılsız ithamlarına değinilen yazıda, “Fransız yetkililer, Libya politikalarını savunmak için Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyorlar” ifadelerine yer verildi.

Macron, Hafter

Yazıda, Libya konusunda uzman bir danışmanın, “Fransa, Hafter’i o kadar uzun bir zamandır destekliyor ki şimdi nasıl geri adım atacağını bilmiyor. Hatalarını görmek yerine tüm sorunlardan dolayı Türkiye’yi suçlamak daha kolay geliyorşeklindeki değerlendirmesi de aktarıldı.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Sel 1 hafta önce Şikayet Et
  Gazete DOGRU tesbit yapmis konusdukca. FRANSAYi batiyorsun cocuk idareci.
  Cevapla
 • Gerçekler 1 hafta önce Şikayet Et
  Libya da tek hakim biz olmalıyız,Rusya ya müsade etmeyelim.Çünkü Akdeniz çok önemli...
  Cevapla
 • belde 1 hafta önce Şikayet Et
  AB için ne farkeder ki, buldukları dağ kaçkınlarını ülkelerinde toplayıp lider diye Müslüman ülkelere satıyorlar. Bu kalleş uygulama sayesinde sömürge düzenleri devam ediyor. Ey insanlık, ey Müslüman uyan seni bu zalimlerin elinden kurtaracak senin tercihlerin. Bizi bize benzeyene ya da bizden olana kırdıran bu zihniyete lanet olsun. eğer bu yüzyıl uyanmazsan insanlık bir 2 yüzyıl daha esarete devam. hem de ne esaret hem zihinsel hem de bedensel esaret dönemi. Buna dijital Z kuşağı uydurması yaptılar, bunun önlemini devletimiz almalı. fazla dijital olduk, gerçeklikten tamamen uzaklaşmadan uyan ey insan.
  Cevapla
 • vatanını seven 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye'ye sataşan enselerini kaşıya kaşıya gitiler. biri daha aday kaşımaya başladı.
  Cevapla
 • Bir Dost 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu avareli yeryüzünde sadece hafter ve sisi ciddiye alıyor kanımca.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan tarihi günde tarihi Mescid-i Aksa mesajı
Osmanlı Padişahlarının türbeleri nerede?