Ruhullah Zem'in idam edilmesine karar verildi

İran'da rejim muhalifi haber sitesinin editörü Ruhullah Zem hakkında "yeryüzünde fesat çıkarmak" suçlamasıyla idam cezası verildi.

Ruhullah Zem'in idam edilmesine karar verildi
Ruhullah Zem'in idam edilmesine karar verildi
GİRİŞ 30.06.2020 11:17 GÜNCELLEME 30.06.2020 11:17
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, başkent Tahran'da düzenlenen basın toplantısında muhalif "Amednews" editörü Zem'in dosyasıyla ilgili bilgi verdi.

Mahkemenin 13 ayrı suçlamayı "yeryüzünde fesat çıkarmak" kapsamında değerlendirdiğini ve Zem'i idama mahkum ettiğini aktaran İsmaili, muhalif gazetecinin yargılandığı diğer suçlamalar nedeniyle de hapis cezası aldığını ifade etti. 

İsmaili, verilen idam cezasının yüksek mahkeme tarafından da ele alınacağını açıkladı. 

Açılımı, "bilinçlendirme, mücadele, demokrasi" olan Amednews, 2015'te sosyal paylaşım uygulaması Telegram üzerinden faaliyete başladı.

Rejim muhalifi haberlerle öne çıkan ve kısa sürede 1 milyondan fazla takipçiye ulaşan hesap, yaklaşık 2 yıl sonra kapatıldı. Ruhullah Zem editörlüğündeki haber sitesi daha sonra yayınlarına Sedaimardom (Halkın sesi) ismiyle devam etti.

Zem'in "devrim karşıtı faaliyetler yürüttüğü" gerekçesiyle Ekim 2019'da gözaltına alındığı ve İran'a getirildiği açıklanmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  İranın kendisi fesat
  Cevapla
 • Mnn 1 yıl önce Şikayet Et
  Asıl fesat çıkaran iran yönetimi kendi kafasına göre yorumluyor herşeyi
  Cevapla
 • Müslüman türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bektasilik yapan iran.yeryuzunde fesat çıkarmak ayetini nasılda kendine göre yoruyor hele.eger bu ayete göre hareket edecek olursak en çok fitneyi islam aleminde çıkaranların başındasın.suriyede ölen onca masumun hakkını nasıl vereceksiniz siz onu düşünün.fitne fesat çıkartıp suriyeli nasıl karistirdiniginizi bütün islam alemi biliyor
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Şia fitnesinin kökü kurusun... İran'da yaşayan milyonlarca Müslüman Şia zulmünden kurtulmali. Zorla Şia zihniyeti ile yetiştirilen Sünni aileler kurtarılmalıdır... İran'ın Siyonizmin gerçek müttefiki olduğunu bilmeyen kaldı mı!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Çavuşoğlu'ndan Muhittin Böcek'e tepki: Hiç yakışmadı!
Murat Kurum'un felaket bölgesinde 83 yaşındaki Ramazan Acar’la sohbeti duygulandırdı