Türkiye’de yaşayan Ruslar anayasa referandumu için sandık başında

Rusya Federasyonu’nun 18 yıl sonra yapmayı planladığı ilk anayasa değişikliği için binlerce Rusya vatandaşı Türkiye’nin dört şehrinde sandıklara gidiyor.

Türkiye’de yaşayan Ruslar anayasa referandumu için sandık başında
Türkiye’de yaşayan Ruslar anayasa referandumu için sandık başında
GİRİŞ 01.07.2020 10:50 GÜNCELLEME 01.07.2020 10:50

Rusya’nın 18 yıl sonra ilk kez yapmayı planladığı anayasa değişikliği için halk sandık başına gidiyor.

Parlamentonun yetkilerinin genişletilmesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2024'te devlet başkanlığına yeniden aday olmasına imkan sağlayacak şekilde ülkedeki siyasal sistemi değiştirecek bu oylama için yalnızca Rusya Federasyonu’nda değil, Rus vatandaşların yaşadığı onlarca ülkedeki yüzlerce şehirde sandık başına gidilmeye başlandı.

TÜRKİYE'DEKİ RUSLAR DA OY KULLANIYOR

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl anayasa oylaması için sandığa gidiş Türkiye’de 4 güne bölündü. 1 Temmuz ise sandık başına gidilecek hem resmi hem de son tarih. Türkiye genelinde dört şehirde Rusya vatandaşları anayasa değişikliğine ‘evet’ veya ‘hayır’ demek için oy kullanıyor.

Sandığa gidilen dört seçim merkezi, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Ankara Büyükelçiliği’nin yanı sıra Antalya Başkonsolosluğu ve Trabzon Konsolosluğu.

SEÇMEN SAYISI DAHA DÜŞÜK

Bu yıl pandemi sebebiyle Türkiye’de Rus turist ve ziyaretçi olmaması, seçmen sayısının önceki seçimlerdeki seçmene göre daha düşük olmasına yol açtı. Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu yetkililerinin verdiği bilgilere göre, bu yıl şehirde bin Rus vatandaşının sandığa gitmesi bekleniyor.

Yüksek sağlık tedbirleri altında devam eden oylama saat 20:00’de sona erecek.

 

ETİKETLER
referandum
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Feci kaza kamerada! Son sürat TIR'a çarptı!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum