Hafter her cephede kaybedince Macron'un aklına UMH geldi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’la telefon görüşmesinde, Libya'da ateşkesin sağlanması ve siyasi sürece geri dönülmesi çağrısı yaptı. Le Drian, "Libyalıların, komşularının ve Avrupa'nın çıkarlarının, Libya'nın güvenlik ve istikrarına bağlı olduğunu" belirtti.

Hafter her cephede kaybedince Macron'un aklına UMH geldi
Hafter her cephede kaybedince Macron'un aklına UMH geldi
GİRİŞ 02.07.2020 19:36 GÜNCELLEME 02.07.2020 19:36
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Libya hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fransız Bakan Le Drian ile Libya Başbakanı Serrac telefonda görüştü.

Görüşmede "Fransa'nın çabalarının Libya'da istikrarın sağlanmasını hedeflediğini" vurgulayan Le Drian, "mevcut gergin durum nedeniyle ülkesinin duyduğu endişeyi" dile getirdi.

Le Drian, "Libyalıların, komşularının ve Avrupa'nın çıkarlarının, Libya'nın güvenlik ve istikrarına bağlı olduğunu" belirtti.

Görüşmeye ilişkin açıklamada, "Sayın Le Drian, ülkede ateşkesin sağlanması ve Birleşmiş Milletlerin çabaları ve merkezi rolüyle siyasi sürece geri dönülmesi çağrısı yaptı. Ayrıca İtalya ve Fransa'nın bu yaklaşımda anlaştıklarını ve Fransa'nın Libya'ya yönelik her türlü kaynaktan dış müdahaleyi tüm yönleriyle reddettiğini vurguladı." ifadeleri kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le DrianLibya Başbakanı Serrac ise görüşmede, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerinden kurtarılan Terhune şehrinde bulunan toplu mezarlar, Trablus'un güneyindeki sivil yerleşim bölgelerine milislerce tuzaklanan mayın ve patlayıcılar ile bu patlayıcıların sivillere verdiği zararlara dikkati çekti.

"KATİLLERİN ADALET ÖNÜNE ÇIKARILMASI ŞARTTIR"

Serrac, "Bu iğrenç ve benzeri görülmemiş suçlar büyük bir kaygı unsurudur ve tüm Libyalılar için şoke edici niteliktedir. Katillerin adalet önüne çıkarılması şarttır." diye konuştu.

Ülkede devam eden siyasi hareketliliğin, "krize çözüm bulmak için yürütülen girişimler değil, bilakis bazı kişilere rol üretilmesini hedefleyen manevralar olduğunu" kaydeden Libya Başbakanı, "Bizi askeri seçeneklerden uzaklaştıracak olan şey, siyasi sürecin netlik kazanmasıdır." ifadesini kullandı.

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac

Ayrıca petrol tesislerindeki blokajın son bulması gerektiğine işaret eden Serrac, petrol üretimin yeniden başlamasının "mutlak zorunluluk" olduğunu söyledi.

ETİKETLER
Türkiye macron
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • zafer 11 ay önce Şikayet Et
  hafter ve sisiye destek ver katliamlara ortak ol, savaş suçu işle ,türkiye ve dünyada rezil ol.. şimdi kendini kurtarmak ,cıkarlarını korumak adına görüşmeye başla .. ölen onca insanın kanı bulaştıı, macron kurtulamazsın..
  Cevapla
 • KARA MURAT 11 ay önce Şikayet Et
  Türk ismini duyan Devletieri kasinti aliyor.Bu MILLET NE YÜCE MILLET MASALLAH. DÜNYA UNUTMASIN TÜRKDE ACIMA,DÜSENE YARDIM,ADALET,SEREFLILIK,HAK, VARDIR..ALLAH cc YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN. REISIMIZI VE YANINDAKI CALISMA ARKADASLARINA GÜC KUVET VERSIN.
  Cevapla
 • Osman 11 ay önce Şikayet Et
  Bu öküz çok olmaya başladı
  Cevapla
 • Akif 11 ay önce Şikayet Et
  Şurası kesin ki, dost haset etmez. Düşman ise her başarını haset eder ve bunu da belli eder. ANLARSIN YANİ.
  Cevapla
 • şafak 11 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru bir söz
  Cevapla
 • erdemir 11 ay önce Şikayet Et
  ne yuzsus ahlaksizlar toplulugu fransa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP binasına saldırıda yeni görüntüler! Saldırgan böyle etkisiz hale getirildi
HDP binasında silahlı saldırı düzenleyen kişinin lk ifadesi