Rusya'dan tepki çeken Ayasofya açıklaması: Kilise olarak tanımladılar

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması gündemine ilişkin açıklamada bulundu. Zaharova, Ayasofya'yı kilise olarak tanımlarken sosyal medyada büyük tepki topladı.

Rusya'dan tepki çeken Ayasofya açıklaması: Kilise olarak tanımladılar
Rusya'dan tepki çeken Ayasofya açıklaması: Kilise olarak tanımladılar
GİRİŞ 03.07.2020 00:49 GÜNCELLEME 03.07.2020 00:54
Bu Habere 147 Yorum Yapılmış

Rusya'dan Ayasofya hakkında tepki çeken bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya ile ilgili durumu yakından takip ettiklerini belirterek, "Bilindiği gibi bu kilise, karmaşık bir tarihe sahip Bizans mimarisinin eşsiz bir örneği. Halihazırda İstanbul’un başlıca anıtlarından biri ve her yıl Rusya dahil dünyanın her yerinden çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor" ifadelerini kullandı. Bu açıklama sosyal medyada tepki topladı.

 

 

AYASOFYA'YI KİLİSE OLARAK TANIMLADI!

Son zamanlarda Türkiye'de Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasıyla ilgili gelişmeleri gözlemlediklerini dile getiren Zaharova, Türk toprakları içinde yer alan ve Sultan Fatih'in Müslümanlar için ibadete açtığı Ayasofya için kilise yakıştırmasında bulundu. Zaharova, "Prensip olarak, bu kilisenin evrensel bir miras olarak olağanüstü kültürel ve tarihi öneminden hareket ediyoruz. Ayasofya, UNESCO dünya miras listesinde yer alıyor ve biz, güvenliğin ve erişebilme özelliğinin korunması dahil bu statüsüyle ilgili tüm taleplere uyulacağından hareket ediyoruz" dedi.

 

 

Zaharova, "Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inananlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate alınmasını bekliyoruz" diye ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 147
 • Rusya'dan görünüm 1 ay önce Şikayet Et
  Çoğu yorum Türklerin modern bir kültürel ulus haline gelmediğini göstermektedir. Türkler geriye dönük bir Asya ülkesi olarak kaldılar. Atatürk ne istedi? Rusya dünyayı şaşırtmak istediğinde yeni büyük Hıristiyan katedralleri ve Müslüman camileri inşa ediyorlar. Örneğin, Moskova'daki Kurtarıcı İsa Katedrali, Kazan'daki Kul-Şerif Camii, Avrupa'nın en büyük camisi, Grozni'deki Çeçenya'nın kalbi. Ancak Moskova'daki Kızıl Meydan'daki Aziz Basil Katedrali, ortaçağ Rus-İtalyan mimarisinin bir müzesi.
  Cevapla
 • Yigido 58 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ruslar bizi iyi taniyamamis heralde.her türk asker doğar.
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya'nın bütün semalarında ezanlar okunacak Fatih'in emanetine bu millet sahip çıkar Ayasofya yı ibadete açar it ürür kervan yürür
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlara en güzel cevap aya sofya yi cami olarak tekrar acmaktir
  Cevapla
 • Çiçek 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim topraklarımıza CAMİMİZE KARIŞMA HAKKINI KİM VERMİŞ BU RUSA İBADET EDERKEN İZİNMİ ALICAZ ALLAH IN İZNİYLE DUAMIZI YAPICAZ siz Ne bilirsiniz ibadet nasıl yapılır Allah huzuruna temiz çıkmak lazım siz günde 5 kez el ayak yüz agız burun baş. ense yıkıyornusunuz kıbleye Dönüyormusunuz Allah ın emrettiği gibi yapıyormusunuz. Siz ne bilirsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kahkaha atarken şoku yaşadılar! Beyrut'taki patlamanın yeni görüntüleri ortaya çıktı
Yunan basını: Yunanistan'a ait savaş gemileri ve uçakları Türkiye'ye karşı harekete geçti