Hastaların yüzde 30'unu öldürüyordu! Koronavirüsteki ölümcül gizem nihayet çözüldü

ABD'li araştırmacılar, Kovid-19'da ölümüne yol açan kan pıhtılaşmasının nedeni buldu. Kovid-19, trombosit hücrelerinde neden olduğu hiperaktiviteyle, onların birleşerek pıhtı oluşturmasına neden oluyor. Çalışmada Kovid-19 hastalarından alınan örneklerde, kan pıhtılaşma hücrelerindeki hiperaktivitenin felç ve kalp krizine neden olabilecek düzeyde olduğu görüldü. Araştırma, bu alanda bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Hastaların yüzde 30'unu öldürüyordu! Koronavirüsteki ölümcül gizem nihayet çözüldü
Hastaların yüzde 30'unu öldürüyordu! Koronavirüsteki ölümcül gizem nihayet çözüldü
GİRİŞ 03.07.2020 10:56 GÜNCELLEME 03.07.2020 12:57
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Çalışmalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının yüzde 30'unun kan pıhtılaşmasının neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor. Kovid-19, öncelikli olarak solunum yolu hastalığı olarak bilinmesine rağmen, pek çok vakada akciğer dışındaki organların iflas etmesine neden oluyor. Ancak bilim insanları, sorunun kaynağını yeni anlamaya başlıyor.

 

KOVİD-19, TROMBOSİT HÜCRELERİNDE HİPERAKTİVİTEYE NEDEN OLUYOR

 

ABD'de yer alan Utah Üniversitesi'nden araştırmacılar yarısı Kovid-19 için pozitif test edilen 82 kişinin kanını analiz etti. Çalışmada, Kovid-19 hastalarından alınan örneklerinde yer alan kan pıhtılaşma hücrelerindeki hiperaktivitenin felç ve kalp krizine neden olabilecek düzeyde olduğu görüldü.

Dr. Robert Campbell ve ekip arkadaşları Utah Üniversitesi Hastanesi'nde yatan 9'u ventilatöre bağlı 41 hastayı inceledi. Söz konusu hastaların kanları, yaş, cinsiyet ve etnik olarak benzer 41 sağlıklı kişinin kanıyla karşılaştırıldı. Gen analizi kullanan çalışmada Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2'nin trombositlerdeki genetik değişiklikleri tetiklediği ortaya çıktı.

HÜCRELER BİR ARAYA TOPLANARAK PIHTI OLUŞTURUYOR

Trombosit (pıhtılaşma hücreleri) veya kan pulcukları, kan pıhtısı oluşumunda görev alan hücrelere deniliyor.  Düşük trombosit sayıları veya fonksiyon bozuklukları kanamaya yatkınlığı artırırken, yüksek trombosit sayıları tromboz (damarda kanın pıhtılaşması) riskini yükseltiyor. Utahlı araştırmacıların yaptığı araştırmaya göre, yeni tip corona virüs trombosit hücrelerinde neden olduğu hiperaktiviteyle, onların birleşerek pıhtı oluşturmasına neden oluyor.

KALP KRİZİ, FELÇ VE ORGAN YETMEZLİĞİNİ TETİKLİYOR

Çalışmanın başyazı Campbell, "Bulgularımız, Kovid-19 olarak adlandırdığımız bilmecenin önemli bir parçasını çözüyor. Enflamasyon ve sistemik değişikliklerin, enfeksiyon nedeniyle trombositlerin çalışmasını etkilediğini ve daha hızlı toplanmasına neden olduğunu keşfettik. Bu durum neden Kovid-19 hastalarında artan sayıda kan pıhtısı gördüğümüzü açıklıyor" ifadelerini kullandı.

Araştırmacılara göre, ağır Kovid-19 hastası olan her üç kişiden birinde, ölümcül olabilen kan pıhtılaşması gerçekleşiyor. Pıhtılar, büyük organlara ulaşır ya da kan akışını keserse ölüme yol açıyor. Blokajlar, beyin, kalp, akciğer gibi organlara ulaştığında kalp krizi, felç, organ yetmezliği ve pulmoner emboli meydana geliyor.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR 13
 • Ayşe Uzun 2 yıl önce Şikayet Et
  Vitamin d pihtilasmayi azaltiyor
  Cevapla
 • savas 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahu aylar önce bir yazı okkumusdum. Kovidin ilacı kan sulandırıcı haplar diye. Bu virüs kanı pıhtılaştırıp durduruyor. kan sulandırıcılar bunun önüne geciyor deniliyordu
  Cevapla
 • Zahide 2 yıl önce Şikayet Et
  Batıda evde kõpek beslemek ve hıjyen olmaması vakalrda bu sonucun sebebı
  Cevapla
 • Gece müdürü 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeni mi bulmuşlar taa Kasım ayından beri 500 bin ölüden sonra yeni anlamislarsa bu bilim camiası kapasin dükkanı
  Cevapla
 • Gece Daire Başkanı 2 yıl önce Şikayet Et
  Esnaflık değil bu dükkan kapansın, Bilim
  Cevapla
 • DİRİLİŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  O zaman doğal elma sirkesine
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan'dan roketli provokasyon: Türkiye'nin dibinde tatbikat
MÜSİAD: Fahiş fiyata çözüm uygulamasını hayata geçiremedik