Almanya'da İsrail'in 'ilhak' planı protesto edildi

Almanya'nın başkenti Berlin'de, İsrail'in, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan gayrimeşru Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planı protesto edildi.

Almanya'da İsrail'in 'ilhak' planı protesto edildi
Almanya'da İsrail'in 'ilhak' planı protesto edildi
GİRİŞ 03.07.2020 22:05 GÜNCELLEME 03.07.2020 22:28
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Berlin'deki Filistinlilerin kurduğu derneklerin çağrısıyla Federal Meclis (Reichstag) binasının önünde düzenlenen gösteriye, yüzlerce kişi katıldı.

Göstericiler "Toprak gasbı suçtur, ses çıkarmamak da", "Tutuklu olan tüm Filistinliler serbest bırakılsın", "İlhaka hayır - Filistin'de ırkçı ayrımcılığı durdurun" ve "İşgal son bulursa barış başlar" şeklinde döviz ve pankartlar taşındı.

''BU BÜYÜK BİR TRAJEDİDİR''

Gösteriye katılan Dr. Ahmed Muhaisen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in, Batı Şeria'daki topraklarının yüzde 30-40'nı ilhak etme planı yaptığını belirterek, "Bu, yeni bir sığınmacı dalgası demektir. Yeni bir felaket yaşarız. Bu iki devletli çözümün sonudur. Bu, Filistin devleti için toprak kalmaması anlamına gelir." dedi.

Alman hükümetinin ve dünyanın, İsrail hükümetine daha önce hiç olmadığı kadar baskı yapmasını isteyen Muhaisen, "Bu aynı zamanda Ürdün'ün de sonu demektir. Bu, gerçekten Ürdün için de bir tehdittir, sığınmacı dalgasının Ürdün'e doğru gideceği anlamı taşıyor. Ürdün'de demografik yapı değişir." şeklinde konuştu.

Muhammed Beidona ise eylemle, Berlin'deki Filistinlilerin, İsrail'in ilhak planına karşı seslerini yükselttiklerini ifade ederek, "Uluslararası hukuka aykırı olan bu plana karşı Federal Meclis'in bir şeyler yapması gerekir." dedi.

Beidona, bu planla Filistin topraklarının yüzde 30'unun gasp edileceğini ve devlet kurmak için toprak kalmayacağını belirterek, "Bu büyük bir trajedidir." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • MeRKeZ 11 ay önce Şikayet Et
  15-20 kişi anca var ne oldu bu müslümanlara niye herşeye tepkisiz kalıyoruz niye dünyayı ayağa kaldırmıyoruz ne oldu bize,ne zaman uyanacağız bu gaflet uykusundan..?
  Cevapla
 • Mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  yok güzel kardeşim ama boş işler bunlar birak dünya onlarin olsun
  Cevapla
 • MeRKeZ 11 ay önce Şikayet Et
  zorunamı gitti mustafa?
  Cevapla
 • Mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  gideydin ozaman yorum yazacagina?
  Cevapla
 • Smart 11 ay önce Şikayet Et
  Filistin biter ürdün başlar. Herkes üç maymunu oynadığı sürece israil alır başını gider. Arap devletleri israilin kölesi olmuş. Tarih boyunca firavunun kölesi olan israiloğullarına köle olduklarının hatırlatılması lazım.
  Cevapla
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Bundan yıllar öncesi İsrail Gazze’ye saldırdığında Merkel açık açık biz Almanya olarak İsrail’in yanındayız demişti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Macron'a bir tokat da sandıkta!
Tarım Kredi'den 11 maaş yalanına cevap: Başkan 7 firmada çalışıyor ama tek maaş alıyor