Korkutan açıklama: Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar artacak

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik hastalıkların arttığı, vahşi hayatı ve çevreyi korumaya yönelik önlemler alınmazsa bu hastalıkların artmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

Korkutan açıklama: Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar artacak
Korkutan açıklama: Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar artacak
GİRİŞ 07.07.2020 02:54 GÜNCELLEME 07.07.2020 02:58
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

UNEP ve Uluslararası Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'nün (ILRI) ortak hazırladığı yeni raporunda, son yıllarda artan Ebola, SARS, Zika, HIV/AIDS, Batı Nil humması ve son olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklara dikkat çekildi. 

 

 

İnsanlara bulaştığı bilinen bin 400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ise yüzde 75'inin hayvanlardan bulaştığı belirtilen raporda, şu an Kovid-19 baskın olsa da her yıl gelişmekte olan ülkelerde en az 2 milyon kişinin zoonotik hastalıklar nedeniyle öldüğü ifade edildi.

 

 

UNEP Bilimsel Değerlendirmeler Başkanı Maarten Kappelle, ''İnsanlar, 1918,1919 yıllarındaki influenze salgınına (İspanyol gribi) bakıyor ve bu tür hastalıkların sadece yüzyılda bir meydana geldiğini düşünüyor ama bu kanı artık doğru değil. Doğal yaşam ile insan hayatı arasındaki dengeyi sağlayamazsak bu salgınlar giderek yaygınlaşacak.'' değerlendirmesinde bulundu. 

UNEP Direktörü Inger Andersen ise son yüz yılda koronavirüs türlerinin en az altı büyük salgına neden olduğunu söyledi. 

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların ekonomik boyutuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Andersen, ''Kovid-19 öncesi son 20 yılda zoonotik hastalıklar 100 milyar dolar ekonomik zarara neden oldu.'' dedi. 

ET TÜKETİMİ SON 50 YILDA 260 KAT ARTTI

Et tüketiminin son 50 yılda yüzde 260 artığını ve vahşi yaşam alanlarının tarım arazileri ile altyapıyı genişletmek için kullanıldığını belirten Andersen, ''İnsanlara bulaşan hastalıkların yüzde 25'i barajlar, sulama ve fabrika çiftçiliğinden kaynaklanıyor. Seyahat, ulaşım ve gıda tedarik zincirleri sınırları ve mesafeleri ortadan kaldırdı. İklim değişikliği de patojenlerin yayılmasına katkıda bulundu. " ifadesini kullandı. 

Andersen, ''Bilim net, vahşi hayatı sömürmeye ve ekosistemlere zarar vermeye devam ettiğimiz sürece önümüzdeki yıllarda hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalıklarda artış bekleyebiliriz.'' diye konuştu.  

Andersen, gelecekteki salgınların önlenmesi için hükümetlere toprağın ve arazilerin sürdürülebilirliğini, biyolojik çeşitliliği artırma ve bilimsel araştırmalara yatırım yapma çağrısında bulundu. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 19
 • Vdemir 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm yasak hayvanlari yiyerek domuz dahil musibetin baslangici
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Zoonose ler Te baştan uyardık ama dinleyen yok maalesef.. Hayvanlardan insana insandan hayvana mikrop geçmesi.... Evcilleşmişlerde böyle bir sıkıntının olmadıgı bilgi olarak geçti.. Tekrar söyleyelim bunkar olası sınırları kontrol altına almakta fayda var. Ahırada girsen sütte sagsan köpeklerde ugraşşan guda üretimide yaosan yabani hayvanlada ugralssan maske ve portörlük önemli.. Ve dahi yarın sivrisinek karasinek diger haleratın kemirgen ve sğrüngenlerin bir sürü mikrobu yayma durumu görülecek bi çogu biliniyor zaten. Ama insanla bunların yaşam alanlarındaki mesafe mutlaka oluşturulmalı ve koruma tedbirleri elden bırakılmamalı
  Cevapla
 • Çin pistir 1 ay önce Şikayet Et
  Çin pisliği dünyayı mahvediyor.
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Abdullah Çiftçi hocamızın kulakları çınlasın.
  Cevapla
 • MİSAFİR 1 ay önce Şikayet Et
  Uzak Doğulular helal haram demiyor buldukları her hayvanı yiyor. Bu hayvanların taşıdığı virüslerin kendi vücutlarında mutasyona uğramasına, insandan insana geçek hale gelmesine sebep oluyor, sonra da bütün insanlara bulaştırıp dünyaya yayıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan 'Kıymeti harbiyesi yok' dedi! Şer ittifakına o ülkeden destek geldi
37 farklı noktada teröristlerin tepesine çöktük