Yunan basınından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: 2023 için her şeyi yapacak

Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege'de faaliyetlerinden rahatsız olan Yunanlılar her geçen gün daha da küstah ifadelerle saldırıyor. Medyayı kullanarak yaptıkları saldırıların hedefinde bu sefer Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı. Kathimerini gazetesi, Ankara'nın bölgedeki başarısını kabul etmek zorunda kalırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 öncesinde nihai hedefine doğru ilerlediği yazdı.

Yunan basınından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: 2023 için her şeyi yapacak
Yunan basınından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: 2023 için her şeyi yapacak
GİRİŞ 08.07.2020 21:23 GÜNCELLEME 08.07.2020 21:23
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Kathimerini gazetesinde yer alan analizde Türkiye’nin sınır ötesine yönelik 3 operasyon ile büyük başarı elde ettiğini dile getirdi. Kritik Libya ve Doğu Akdeniz hamleleri ile Türkiye’nin bölgede büyük bir güç haline geleceğini dile getirilen makalede Başkan Erdoğan’ın dengeleri değiştirdiği ifade edildi. Makalede Başkan Erdoğan’ın 2023 öncesinde nihai hedefine doğru ilerlediği aktarıldı.

 

 

Kathimerini gazetesinde yer alan analizde Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki sınır ötesi operasyonlardan başarıyla çıktığı ve sıranın Libya'ya geldiği belirtildi. Yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 öncesinde nihai hedefine doğru ilerlediği aktarıldı.

SINIR ÖTESİNDE 3 OPERASYON

Yunanistan'ın etkili gazetesi Kathimerini'nin Yunanca versiyonunda Vasilis Nedos imzasıyla yayımlanan analiz, "Erdoğan'ın iki, üç ve birçok savaşı" başlığını taşıyor. Yazıda, Türkiye ile BM ve uluslararası toplum tarafından tanınan Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan mutabakatın Doğu Akdeniz'deki dengeleri değiştirdiği belirtildi. Öncesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sınır ötesindeki üç operasyonla Türkiye'yi iyi bir konuma getirdiği aktarıldı.

 

 

Türk ordusunun özellikle Suriye'de müttefiklerinin yalnız bırakmasına rağmen güçlü bir tepki verdiğini dile getiren analiz, Fırat Kalkanı'yla başlayan operasyon dizisinin Ortadoğu ülkesinin kuzeyinde bir kuşağın açılmasına yol açtığını vurguladı.

"TÜRKİYE'Yİ GÜÇLÜ ÜLKELERDEN BİRİ HALİNE GETİRECEK"

Türkiye'nin aynı dönemde Irak'taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik operasyonlara giriştiğini bildiren Vasilis Nedos, sıranın Libya'ya geldiğini yazdı. Deniz yetki anlaşmasının ardından Türkiye'nin Libya'daki meşru güçlere askeri danışmanlık, eğitim desteği verdiğini hatırlatan analiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'yi bölgenin en güçlü ülkelerinden biri haline getirmek için her şeyi yapacağını vurguladı.

YUNANİSTAN PANİKLEDİ

Türkiye'nin Mayıs ayı sonunda Akdeniz'deki yeni ruhsat başvurularını Resmi Gazete'de yayımlaması ve Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından paylaşılan haritalar, Yunanistan'ı paniğe sürükledi. Türkiye'nin adımları karşısında çaresiz kalan Yunanistan, uluslararası destek arayışına girdi. Girit ve Rodos açıklarındaki muhtemel faaliyetlerden korkan Atina yönetimi, önce Fransa ile askeri tatbikata girişeceği sinyalini verdi. Haziran ayının sonunda ise, Yunan medyası ABD ve Fransa ile yapılan anlaşmayı manşetten verdi.

Haberlere göre, ABD petrol devi Exxon Mobil, Fransız Total ve Hellenic Petroleum şirketleri, Girit açıklarında arama faaliyetleri için iki lisans anlaşması imzaladı. Anlaşmayı sevinç çığlıklarıyla karşılayan Yunan medyası, Washington ve Atina arasındaki işbirliğinin yeni alanlara taşınabileceğini yazdı.

PETROL VE DOĞALGAZ ARANACAK BÖLGELER

Son haritaya göre, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arayacağı yeni bölgeler arasında Rodos ve Girit'in doğusu da yer alıyor. Yunan basını, Haziran ayı başında Yunanistan'ın uluslararası destek aradığını duyurmuştu. Kathimerini gazetesi, ilk sayfasında yer verdiği haberinde 'Türkiye gelecek aylarda petrol aramaya başlamayı planlarken, Yunanistan uluslararası destek arıyor' başlığını kullanmıştı.

KAYNAK: KATHEMİRİNİ
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Metin 4 ay önce Şikayet Et
  Evet yapacak ve hep beraber sağ duyulu millet olarak yanındayız
  Cevapla
 • Eda 4 ay önce Şikayet Et
  Sırada 12 ada var inşallah.
  Cevapla
 • Samimiyet 4 ay önce Şikayet Et
  Tabi 16 senedir bekliyoruz anca sıra geldi ama yunan CB haberi yok durmadan adaları teftiş ediyor birileri söylesin o adalar bizim....
  Cevapla
 • vatanını seven 4 ay önce Şikayet Et
  Allah'ın izniyle Reis, cumhur itifak ve ekipleri sevinenleri sevindirecek, kızkananları çatlatacaklar inşallah.
  Cevapla
 • RECEP 4 ay önce Şikayet Et
  REİS DEDİLER ŞANLI ADINA çalıştı ÜLKESİ için VATANI için MİLLETİ için gece dündüz seher sabah demeden önce İSTANBULU İSTANBUL taptı sonra yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı diyerek AZİZ MİLLETİN den iCAZET istedi ÜLKE acınır bir haldeyken hatta ben aciz bir vatandaş bile RABBİME ALLAHIM SEN HER ŞEYE KADİRSİN BAŞIMIZA KENDİNİ BİLEN VATAN MİLLET AŞIĞI BİR LİDER GÖNDER DİYE ÇOK YAKARDIM sizin gibi tek dişi kalmış canavarlar sırada beklerken dur demesini bildi helal olsun bu MİLLETE BU VATANA güvenerek inanarak benim MİLLETİM BÜYÜK BİR MİLLET DEMESİNİ BİLDİ VEDE BAŞARDI onun için hiçte kendinizi yormayın 2023 te hakkı 2053 te hakkı DALGALAN SENDE ŞAFAKLAR GİBİ EY ŞANLI HİLAL.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Namık kardesim Ruhu islam olmayanın geleceği azptır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti MYK'dan son dakika kararı! Eski milletvekili disipline sevk edildi
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum