Rusya'dan nükleer açıklaması: Abd ile görüşmeye hazırız

ABD'nin Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı, yeni bir anlaşma için Washington yönetimine zeytin dalı uzattı. Lavrov, halihazırdaki geçerli olan silah kısıtlama anlaşmasının süresinin gelecek seneye de uzatılması konusunda ise umutsuz.

Rusya'dan nükleer açıklaması: Abd ile görüşmeye hazırız
Rusya'dan nükleer açıklaması: Abd ile görüşmeye hazırız
GİRİŞ 10.07.2020 15:59 GÜNCELLEME 10.07.2020 16:00
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, nükleer bir çatışma ihtimalinin yakın dönemde arttığını söyledi.

 

 

ÇATIŞMA OLASILIĞI ARTTI

Moskova'nın organize ettiği uluslararası bir video konferans etkinliğine katılan Lavrov, Rusya'nın ABD ile imzalanacak yeni bir silah kontrol anlaşmasını görüşmeye açık olduğunu söyledi.

Mevcut durumda geçerli olan silah kısıtlama anlaşmasının süresinin gelecek seneye de uzatılması konusunda umutsuz olduğunu belirten Rus Dışişleri Bakanı, bu anlaşmalar olmaksızın nükleer çatışma çıkma olasılığının arttığı görüşünde.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump, 1987 yılında Sovyetler Birliği'yle imzaladığı ve bu ülkenin dağılması sonrası Rusya'nın taraf olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) 2 Ağustos 2019'da çekilmiş; Rusya'yı anlaşmaya uymamakla suçlamıştı. O dönem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de ABD'yi destekleyerek ABD'nin kararından Rusya'yı sorumlu tutmuş; yeni bir silahlanma yarışı istemediklerini söylemişti.

ANLAŞMADAN ÇEKİLME SİNYALLERİ

Trump, askeri bölgelerdeki uçuşların izlenmesine olanak sağlayan bir başka anlaşmadan da çekilebileceğinin sinyallerini veriyor.

Trump'ın bir diğer talebi de Çin'den… Rusya ve ABD'ye kıyasla çok daha kısıtlı olsa da, Çin'in bu konuda yaptığı çalışmaların da belli bir seviyeyi geçmemesini istiyor. Pekin bu talebe sıcak bakmıyor. Rusya da Çin'e baskı yapmaktan yana değil.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • 87654 1 ay önce Şikayet Et
    rabbimin izniyle inşallah abd rusya iki zalimin savaşı er geç olur inşallah amin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den tarihi rest: Şer ittifaklarını yerle yeksan edecek kudrete sahibiz
Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakibi belli oldu