ABD Başkanı Trump'tan NATO açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin NATO ile ilişkisine değinerek, “ABD, NATO'dan ayrılmak istemiyor” dedi.

ABD Başkanı Trump'tan NATO açıklaması
ABD Başkanı Trump'tan NATO açıklaması
GİRİŞ 11.07.2020 19:48 GÜNCELLEME 11.07.2020 19:50
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, NATO hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Trump, ABD’nin NATO ile olan ilişkisine değinerek, “ABD, NATO'dan ayrılmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

ABD'nin müttefiklerinin NATO’ya olan paylarını ödemek zorunda olduklarını vurgulayan Başkan Trump, “Üye ülkelerin adil olarak paylarını ödemelerini istiyorum. Neredeyse hiçbir şey ödemeyen bazı ülkeler vardı ve şimdi ödüyorlar. Bana o büyük soruyu sordular. NATO’dan çıkar mısın? Ben de 'Evet gidecektim' dedim. Eğer bu cevabı vermeseydim bazı ülkeler hala ödeme yapmayacaklardı” ifadelerini kullandı. Trump, NATO’ya üye ülkelerin savunma harcamalarının NATO taahhütleri kapsamında gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 2'si olduğunu fakat bunun yeterli olmadığının altını çizdi.

Öte yandan eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, yeni çıkardığı kitapta Trump'ın 2018 NATO zirvesinde NATO’dan çekilme kararı aldığını iddia etmişti.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ali can 1 ay önce Şikayet Et
    biz NATO dan çıkarsak NATO bize karşı birleşir. Düşmanını kendine yakın tutmak lazım
    Cevapla
  • martli 1 ay önce Şikayet Et
    nato kimi kime karsi koruyor çözemedim.. lüzumsuz organizasyon.. bir an once turkiye gemiyi terk etmeli.. ingiltere bile kurucusu oldugu ab yi terkederken bizim natoyu terk etmemiz cokta zor olmasa gerek
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Doğu Akdeniz'de patlak veren krizin sebebi ortaya çıktı! Erdoğan duyar duymaz talimatı vermiş
Yangın faciası: 4'ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetti