Aynı anda iki tehdit birden! Yunanistan, Türkiye'yi 'felç edecek' yaptırımı istedi

Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) üyesi ortaklarından, Yunan adaları açıklarında yapılması planlanan doğal gaz ve petrol arama faaliyetlerini hayata geçirdiği takdirde Türkiye'yi "felç edecek" ekonomik yaptırımlar hazırlamalarını istedi. Dendias ayrıca, Türkiye'nin silahlı saldırısı altında kaldıkları takdirde, 2009 Lizbon Anlaşması'nın ilgili maddesini etkin hale getireceklerini söyledi.

Aynı anda iki tehdit birden! Yunanistan, Türkiye'yi 'felç edecek' yaptırımı istedi
Aynı anda iki tehdit birden! Yunanistan, Türkiye'yi 'felç edecek' yaptırımı istedi
GİRİŞ 15.07.2020 16:34 GÜNCELLEME 16.07.2020 09:54
Bu Habere 146 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yaptığı açıklamada, Ankara'nın Girit, Rodos ve Kerpe açıklarındaki olası faaliyetlerine, Birliğin önceden hazırlanmış, sert bir yaptırım paketiyle yanıt vermesi gerektiğini kaydetti. Dendias, söz konusu önerisini Avrupalı ortaklarına da ilettiğini ifade etti.

 

"AB, İSTERSE TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN BİR SORUN YARATABİLİR"

Katıldığı televizyon yayınında açıklamalarda bulunan Dendias, "Avrupa Birliği Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı. Eğer isterse, Türk ekonomisi için devasa bir sorun yaratabilir. Ben bunu istemem ama açık olmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

TÜRKİYE'YE "LİZBON ANLAŞMASI" TEHDİDİ

Dendias ayrıca, Türkiye'nin silahlı saldırısı altında kaldıkları takdirde, 2009 Lizbon Anlaşması'nın ilgili maddesini etkin hale getireceklerini söyledi. Bakan'ın sözünü ettiği madde, bir AB üyesi ülke saldırıya maruz kaldığı durumda, diğer ülkelerin saldırı altındaki ülkeye yardım ve destek sağlamasını öngörüyor.

Nikos Dendias

İKİ ÜLKE ARASINDA GERİLİME SEBEP OLAN KONULAR

Yunanistan, Türkiye'nin arama faaliyetinde bulunmayı planladığı bölgede münhasır hakka sahip olduğunu savunuyor. Nitekim Girit açıklarındaki bölge, Türk kıyılarından oldukça uzakta bulunuyor. Ankara ise, söz konusu bölgede sondaj hakkının Libya ile geçen yıl imzaladığı bir anlaşmadan kaynaklandığını söylüyor. Ankara, Akdeniz'deki doğalgaz ve sondaj çalışmalarını, Libya ile geçen yıl imzalanan "Deniz Alanlarının Sınırlandırılmasına Yönelik Mutabakat Muhtırası" sonrasında ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge'nin (MEB) çerçevesinde meşrulaştırıyor. MEB, Girit ve Rodos adalarını doğudan teğet geçiyor. Ege komşusu iki NATO müttefiği arasındaki ilişkiler, son aylardaki sondaj çalışmaları, yasa dışı göç akını ve Türkiye'nin Ayasofya'yı camiye dönüştürmesi gibi gelişmeler çerçevesinde gerilmiş bulunuyor.

TÜRKİYE SONDAJA DEVAM EDİYOR

Dendias'ın açıklamalarının ardından, Türkiye'nin sondaj gemisinin Kıbrıs adası açıklarında doğal gaz arama faaliyetlerini sürdürdüğü bildirildi.

Rum yönetiminin kamu yayın kuruluşu RIK'in haberi, navigasyon güvenlik uyarı sistemi NAVTEX'e dayandırıldı. NAVTEX üzerinden edinilen bilgiye göre, son birkaç aydır Kıbrıs’ın güneybatısında bulunan Türk sondaj gemisinin, sondaj çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

SÜREKLİ TÜRKİYE'YE "ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERME" DERDİNDELER

AB, Türkiye'nin faaliyetlerini defalarca kınadı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Pazartesi günü, Türkiye’ye karşı yeni önlemler alınabileceğini duyurmuştu. Borrell, "Kıbrıs'ın talebi doğrultusunda mevcut yaptırımlar çerçevesinde listeye ek yapılması konusunda çalışmalar da sürecek" demişti. Borrell ayrıca, AB dışişleri bakanlarının "Türkiye'nin Ayasofya gibi simgesel bir abideyi dönüştürme kararını kınadığını" duyurmuştu.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
YAZDIR
YORUMLAR 146
 • Mert Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu millet daha önce de olduğu gibi kuru ekmek ve üzüm hoşafı yer ama hainlerin tuzaklarına teslim olmaz! Topunuz gelin, biz de Allah'ın desteği ile karşısınızda olacağız inşaAllah!
  Cevapla
 • isabet 1 ay önce Şikayet Et
  Ya bunlar kuru gürültüyle bir yerlere varmak istiyorlar hiç tınnamıyorum çünkü bunlar her şekilde bize muhtaçlar
  Cevapla
 • yusuf27 1 ay önce Şikayet Et
  Bu adamlar halen neyin kafasını yaşıyor hoşt derim size
  Cevapla
 • hunkartensi 2 ay önce Şikayet Et
  ne kalın kafalı şu Yunanlı politikacılar hala Türkiye nin yanlızca AB ülkeleriyle TİCARET yapacağını zannediyorlar Türkiye artık dünya pazarıyla ticaret yapabileceğinin farkına vardı ve Türkiye için de bu şekilde ticaret daha karlı hala hangi yaptırımlardan bahsediyorlar nlar alıp satmazsa başkaları bunu seve seve yapacaktır asıl AB ülkeleri Türkiye deki pazarlarını kaybederlerse ne yapacaklar önce onu düşünmeliler Türkiye artık AB den silah alımı içinde çabalamıyor satarsan sat satmazsan başkaları satar ama Türkiye Ege deki adalara ambargo uygularsa nlar ne yapacaklar adalar gönüllü larak Türkiye ye bağlanmak isterlerse ne diyecekler
  Cevapla
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Savaşta anlaşma yoktur.Vurur yere sereriz,sen hala anlaşma desen nolur?.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 25 Eylül koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum