Skandal Ayasofya açıklaması! Sözleriyle haddini aştı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Elçisi Eleonora Mitrofanova, Rus Sputnik'e Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesi ile ilgili skandal ifadelerin olduğu bir açıklama yaptı. Mitrofanova, Ayasofya'nın ibadete açılmasının Ankara'nın İslam dünyasına liderlik etme hırslarıyla bağlantılı olduğunu ileri sürdü.

Skandal Ayasofya açıklaması! Sözleriyle haddini aştı
Skandal Ayasofya açıklaması! Sözleriyle haddini aştı
GİRİŞ 15.07.2020 14:57 GÜNCELLEME 15.07.2020 15:51
Bu Habere 83 Yorum Yapılmış

Daha önce Rusya'nın UNESCO Daimi Temsilciliği ve Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı (Rossotrudniçestvo) Başkanlığı görevini yürüten, Rusya Dışişleri Bakanlığı Elçisi Eleonora Mitrofanova, Sputnik'e Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

 

Yapının dünya kültür ve medeniyeti için taşıdığı önem üzerinde kararın nasıl bir etki yaratabileceği sorusunu yanıtlayan Mitrofanova, şunları söyledi: "Bu çok yönlü bir soru. Bu kararın alınmasında iç politikanın büyük etkisi ve ayrıca bu konudaki fikirlerin göz ardı edilmesi söz konusu. Birçok ülke, öncelikle de Hristiyan ülkeler, bu adımı atmama çağrısında bulundu. UNESCO da (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'a çağrı yapmıştı. Ancak elbette bu Türkiye'nin kendi iç meselesi. Buna karışamayız. Bu arada Ayasofya müzeyken, 1991 yılından beri cami olarak faaliyet gösteriyordu, sadece bu konuda kimse bir ilanda bulunmamıştı."

 

"UNESCO'YA KANIT SUNMALARI GEREKECEK"

Mitrofanova, Ayasofya'nın eşsiz yapısının korunacağını, ancak bir karar alınmadan önce UNESCO ile istişareler yürütülmüş olması gerektiğini ifade etti.

"Ayasofya eşsiz bir yapı. Bu anlamda bu eşsizliğin muhafaza edilmesi bakımından, orada bir değişiklik yapılmayacak. Dünya Mirası statüsünün kaldırılması bizzat Türkiye için doğru olmazdı" diyen Mitrofanova, şöyle devam etti: "UNESCO dünya Mirasları Komitesi'ne, yeni statüsüyle ilgili kararın ardından Ayasofya'nın nasıl işleyeceğine dair birçok şeyi açıklamak ve kanıtlamaları gerekeceğini düşünüyorum. Zira konunun karar alınmadan önce konuşulması gerekiyordu. UNESCO'ya planları hakkında danışmaları gerekiyordu, ancak bu yapılmadı. Ne yazık ki birçok yapı konusunda böyle bir yol izleniyor, karar alınıyor, sonra da her şeyin doğru yapıldığına dair UNESCO'ya kanıt sunmaya gidiliyor."

"ZİYARETİN ÜCRETSİZ OMASI AYRI BİR MESELE, MÜZEDEN YILDA 50 MİLYON DOLAR KAZANIYORLAR"

Mitrofanova, "Konuyu dramatize etmek istemem. Bana kalırsa her şey öncelikle de Türkiye yönetiminin İslam dünyasına liderlik etme, kültürel düzenleme üzerinden yeni bir Osmanlı İmparatorluğu yaratma hırsıyla bağlantılı. Bugün Türkiye yönetiminin mantığında bunların hepsi var, buna şaşırmıyorum. Ancak Ayasofya insanlar için erişilebilir olmaya devam edecek. Erdoğan'ın Ayasofya ziyaretinin herkese ücretsiz olacağı açıklaması da ayrı mesele, nihayetinde her yıl müzenin ziyaret edilmesinden 52 milyon dolar kazanıyorlardı" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SPUTNİK
YAZDIR
YORUMLAR 83
 • muhittin 4 ay önce Şikayet Et
  Doğru söylüyorsun öyle bir niyetimiz var İslam dünyasına liderlik yapmak istiyoruz zaten bizim hakkımız Bunu yapabilecek ruh ve kabiliyet bu millete Allah tarafından İhsan edilmiştir.
  Cevapla
 • Kaan 4 ay önce Şikayet Et
  Kılıcı sağ elimize alırız bak kaşınmayın.
  Cevapla
 • ali 4 ay önce Şikayet Et
  bu tür konuşma yapan elenoraları taha önce cok görtük mesela kahbe bizans filminde
  Cevapla
 • X-FİLES 4 ay önce Şikayet Et
  UNESCO ne ya. Katiller sürüsü sizi. Siz önce insana değer verin. Her yerde zülümlerin sahibi sizsiniz. Suriye, Afrika, Libya bunları mahvettiniz. Sömürgeci zihniyet.
  Cevapla
 • KELEŞ 34 4 ay önce Şikayet Et
  biz ayasofyayı cami yaptik siz nasılanlarsanız anlayın nasıl yorumlasanız yorumlayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK'nın sonunu getirecek operasyon: Teröristler kaçacak delik arayacak
İlk kez yeni yöntemle fark edildi: Kovid-19 hastalarında 3 ay sonra ortaya çıkıyor