Amerikalı komutan teröriste 'general' dedi

ABD Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) Komutanı McKenzie, geçen hafta terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Ferhat Abdi Şahin ile görüşmesini teyit etti ve teröristten "general" diye bahsetti.

Amerikalı komutan teröriste 'general' dedi
Amerikalı komutan teröriste 'general' dedi
GİRİŞ 17.07.2020 09:05 GÜNCELLEME 17.07.2020 09:05
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Kenneth McKenzie, Amerika’nın Sesi’ne (VOA) konuştu. Suriye’nin kuzeydoğusunda geçen hafta terör örgütü PKK/YPG’nin ele başı Mazlum Abdi ile görüştüğünü doğrulayan ve terörist elebaşından ‘general’ diye bahseden McKenzie, terör örgütü DEAŞ’a  karşı ortaklığın süreceği mesajını verdi.

 

Ferhat Abdi Şahin, Şahin Cilo ve Mazlum Kobani isimlerini kullanan PKK’lı Abdi, hafta sonu Twitter’dan Amerikalı komutanın kendisini ziyaret ettiğini duyurmuş, Pentagon ise sessiz kalmıştı.

DESTEK SÖZÜ

 

Röportajda görüşmeyi doğrulayan McKenzie, “Fırat Nehri Vadisi’nin doğusunu ziyaret ederken ‘General’ Mazlum’la görüşme fırsatım oldu. Oradaki askerlerimizi de ziyaret ettim. ‘General’ Mazlum’a kendileriyle ortaklığımızın devam ettiği mesajını verdim” ifadelerini kullandı.

Abdi ile görüşmesinde Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG’nin ana unsur olduğu SDG’nin yönetimindeki kamp ve cezaevlerinin de gündeme geldiğini belirten CENTCOM Komutanı, “Bunları doğrudan biz yönetmiyoruz. Ancak hem güvenlik açısından hem de insani açıdan endişeliyiz. O nedenle SDG’ye, özellikle yerlerinden edilmiş halkla ilgili elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki kamplarda yaşayanlarla ilgili özellikle kaygılı olduğunu ifade eden CENTCOM Komutanı, şu aşamada kamplarda koronavirüs salgınının görülmediğini ancak buradaki grupların özellikle riske daha açık olduğunu, olası bir enfeksiyonun yayılmasının etkileri konusunda endişeli olduklarını belirtti.

YEREL KOLLUK GÜCÜ

Bölgede her zaman düşük düzeyde de olsa bir DEAŞ sorunu olacağını da belirten General McKenzie, “SDG ortaklarımızla birlikte kontrol edebildiğimiz bölgelerde yerel güvenlik oluşumlarının devreye girmesini ve dış desteğe ihtiyaç duyulmamasını sağlamaya çalışıyoruz’’ şeklinde konuştu. CENTCOM Komutanı, bölgede yerel bir kolluk kuvveti benzeri birimin kurulmasının amaçlandığını, Fırat’ın doğusunda bu kapsamda eğitim vermek amacıyla SDG ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 21
 • Şanto 25 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD kadar kalleş ikinci bir ülkede RUSYADIR bu iki ülke ve yavru israıl bunlar dünyayı karıştıran ülkeler
  Cevapla
 • Gungoren 3 yıl önce Şikayet Et
  bize yol verilse koşa koşa gideriz ak gungoren gencligiz gurbetten biriktirdigim euroları bozdurup yol parası yaparım yol verın gıdelım
  Cevapla
 • Ayse 3 yıl önce Şikayet Et
  Hadi o zaman gidebilirsin..TUTMAYI N* küçük* ENiŞTEYi.
  Cevapla
 • Mansur 3 yıl önce Şikayet Et
  Sonu yakındır inşaallah ikisininde
  Cevapla
 • Asli 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeninde Onlarin Teröristlerinden birilerine General demesini çok isterdim ama NAFILEÈÈE
  Cevapla
 • Hakikat 3 yıl önce Şikayet Et
  Kalite olarak birbirlerinin aynı oldukları için iki terörist birbirlerini ağırlamış normaldir birbirlerine aynı hitapla muhatap olmuşlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'nin Ordu seçimleri için olağanüstü itirazına karar çıktı!
İşte Türkiye'de satılan en ucuz 10 elektrikli otomobil