Katolik rahipten Türkiye ve Erdoğan'a Ayasofya övgüsü

Uluslararası Kudüs Adalet ve Barış Komitesi Başkanı Manuel Musellem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya'yı camiye çevirme kararıyla tarihi binanın haysiyet ve onurunu artırdığını söyledi.

Katolik rahipten Türkiye ve Erdoğan'a Ayasofya övgüsü
Katolik rahipten Türkiye ve Erdoğan'a Ayasofya övgüsü
GİRİŞ 18.07.2020 14:48 GÜNCELLEME 18.07.2020 14:48
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Katolik bir rahip de olan Musellem sosyal medya hesabında paylaştığı Hristiyanlara hitabeden video kaydında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya Kilisemizin haysiyet ve onurunu artırdığının farkına varın" ifadelerini kullandı.

Dünyadaki Hristiyanları Türkiye'nin Ayasofya'yı cami olarak ibadete açma kararını takdir etmeye davet eden Manuel Musellem, "Erdoğan, Ayasofya'yı herkesin ayakları altında çiğnenen bir müzeden, içinde Allah'ın adının anıldığı ve yüceltildiği, sevgi ve saygı duyulan camiye çevirdi" dedi.

Müsellem, "Bir Müslüman kiliseme saygı duyduğu sürece bana da saygı duyuyordur. Tarih ve kader, bu büyük kilisenin halkıyla birlikte İslam'a dönmesini diledi" görüşünü dile getirdi.

İspanya'daki ve Arap coğrafyasındaki bazı kiliselerin camiye, bazı camilerin de kiliseye çevrildiğini hatırlatan Musellem, Ayasofya'da daha önce İncil okunduğunu, bundan böyle ise Kuran-ı Kerim okunacağını söyledi.

Bazı Avrupa kentlerinde ibadethanelerde Hristiyanlar ve Müslümanların sırayla ibadet ettiğini hatırlatan Musellem, "Onların kiliselerimizde ibadet etmelerine engel olmayın. Onlar bizim halkımız, biz de onların halkıyız. Biz onların eti ve kemiğiyiz, onlar da bizim etimiz ve kemiğimiz. Bir Hristiyan Müslüman'ı korumalı, bir Müslüman Arap da Hristiyan'ı korumalı" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • hayret 1 yıl önce Şikayet Et
  ...hattâ bir kısım Hristiyan devletlerini de memnun etmek için Ayasofya'yı muzahrefattan temizleyip ibadet mahalli yapmaktır. Emirdağ Lâhikası Bediüzzaman Said Nursi (r.a)
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet ne demisti Ustad Bediuzzaman. Ayasofyayi acarak bircok hristiyani da sevindirirsin.
  Cevapla
 • Hasan 66 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun sizin gibi düşünenlere şimdi oldu.işte saygı budur.
  Cevapla
 • ünal 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah size hidayet versin. Teşekkür ederiz.
  Cevapla
 • Görünen Köy 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu düşünce,başta avrupa,Abd ve tüm hristiyan dünyasına yayılmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yine metro skandalı! Vatandaşlar tünelde yürüdü
AK Parti'den tezkere açıklaması: Buna asla izin vermeyeceğiz