Rusya harekete geçti! 150 bin asker, 400, 100'den fazla gemi...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetler Başkomutanı olarak sürpriz bir kararla dev bir tatbikat başlattı. Dünya basınında Rusya ve ABD'nin, Akdeniz ve Pasifik'te genellikle 'havada' yaşanan gerilimlere atıfta bulunularak 'gözdağı' nitelendirmesi yapıldı.

Rusya harekete geçti! 150 bin asker, 400, 100'den fazla gemi...
Rusya harekete geçti! 150 bin asker, 400, 100'den fazla gemi...
GİRİŞ 23.07.2020 07:48 GÜNCELLEME 23.07.2020 07:48
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dev bir tatbikat başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dünya basınında büyük ses getirdi. 150 bin asker, 400 uçak, 26 binden fazla silah ve askeri teçhizat, 100'den fazla gemi ve destek gemisinin katıldığı tatbikata Rusya ve ABD'nin, Akdeniz ve Pasifik'te genellikle 'havada' yaşanan gerilimlere atıfta bulunularak 'gözdağı' nitelendirmesi yapıldı.

RUSYA SAVAŞA MI HAZIRLANIYOR?

17 Temmuz'da başlayan tatbikatların, ordunun ani bir savaşa hazır olup olmadığını kontrol etme amacıyla yapıldığı belirtildi.

Tatbikatlara Deniz Piyadeleri, Kuzey ve Pasifik filoları dahil Güney, Batı askeri bölgelerinden birlikler ve Hava Kuvvetleri'nden çok sayıda hava aracı katıldı.

Rus Haber Ajansı'nın (TASS) aktardığına göre, tatbikatlara yaklaşık 150 bin asker, 400 uçak, 26 binden fazla silah ve askeri teçhizat, 100'den fazla gemi ve destek gemisi katıldı. Tatbikatlar kapsamında 56 farklı eğitim görevinin gerçekleştirildiği belirtildi.

RUSYA TATBİKATI "GÖZDAĞI" OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Dünya basınına yansıyan bazı haberlerde, Rusya ve ABD'nin, Akdeniz ve Pasifik'te genellikle 'havada' yaşanan gerilimlere atıfta bulunularak 'gözdağı' nitelendirmesi yapıldı.

Rus Su-35'leri mayıs ayında bir ABD P-8'i ile birlikte uçtu. ABD F-22'leri haziran ayında Alaska yakınlarında bir Rus IL-38'e engellemede bulundu. Rusya, son aylarda ABD'nin dronları ve diğer hava araçlarının sınırlarına çok yakın uçtuğu ile ilgili ço sayıda rapor yayınladı.

ABD'DEN MİSİLLEME

Öte yandan ABD Donanması ve Ukrayna, geçtiğimiz günlerde Rusya yakınlarındaki Karadeniz'de Sea Breeze 2020 deniz tatbikatını gerçekleştirdi. Tatbikatlara ABD Donanmasından muhrip USS Porter, 400 ABD denizcisi ve çeşitli ülkelerden 2.000 personel katıldı. Haziran ayında, Baltık'ta Rusya yakınlarındaki BALTOP deniz tatbikatına 19 ülkeden yaklaşık 3.000 NATO personeli katıldı.

Rusya’nın devasa tatbikatının, ABD'nin ve Batı müttefiklerine 'savaşa hazırız' demenin bir yolu olarak değerlendiriliyor. Moskova böylece, rakipleren askeri gücüyle de gözdağı verdi.

YORUMLAR 3
 • T. Işıkol 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizi siyasi ve ekonomik nedenlerden Rusia - Türkiye savaş yapılacak mutlaka bunu hadis aynen dogralamiş. Savaşta kayıplarımız da olacak milli dava meseleyse
  Cevapla
 • Adiga 3 yıl önce Şikayet Et
  Rus da American gibi kan emicidir. İkisinin de sonu hüsrandır. Süper güç ayakları yapmasınlar. Allah'a değil insan gücüne güvenenler asla başarılı olamamıştır!
  Cevapla
 • çeçen 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusyanın ne savaşacak durumu ve ne de ekonomik durumu bunu kaldıramaz.Son çırpışları.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hamas, Elon Musk'ı Gazze'ye davet etti!
LUMTAS-GM atışı: Bir tanksavardan çok daha fazlası