İsrail Dışişleri Bakanı: Amerikalılar dahil artık kimse ilhaktan söz etmiyor

Terör devleti İsrail'in "Yüzyılın İşgali" projesinde önemli bir adım teşkil eden Batı Şeria’nın bazı kısımlarının ilhak planı ülke gündeminden düşmeye başladı. İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, “Amerikalılar dahil artık kimse ilhaktan söz etmiyor.” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı: Amerikalılar dahil artık kimse ilhaktan söz etmiyor
İsrail Dışişleri Bakanı: Amerikalılar dahil artık kimse ilhaktan söz etmiyor
GİRİŞ 29.07.2020 18:23 GÜNCELLEME 29.07.2020 18:24

ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile her hafta konuştuğunu belirten Ashkenazi, şöyle devam etti:

 

 

İlhakın ABD’nin gündeminden düştüğünü söyleyemem. Ancak mevcut anlaşmalara halel getirmeden ve komşularımızla diyalog çerçevesinde yeniden masaya yatırılabilir.”

 

 

İsrailli bir bakan ise bugün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla meşgul olduğu için Tel Aviv’in "ilhak" planına odaklanamadığını söylemişti.

Israel HaYom gazetesinin haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen Likud Partisi üyesi söz konusu bakan, "ilhak" planının hala gündemde olduğunu ve uygulanacağını belirtmişti.

- İSRAİL'IN BATI ŞERİA'DAKI BÖLGELERI "İLHAK" PLANI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da açıkladığı sözde Orta Doğu Barış Planı'nda, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

İsrail'de Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Bölgesel İşbirliği Bakanı Ofir Akunis, 1 Temmuz'da İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan bazı bölgeleri temmuz ayı başından itibaren "ilhak" etme planının ertelendiğini belirtmişti.

Plana son halinin verilmesi için İsrailli ve ABD'li yetkililerin görüşmelere devam ettiğini kaydeden Akunis, planın temmuz sonunda hayata geçirilmesini beklediğini söylemişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Gabi Ashkenazi
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
SSB Başkanı Demir'den Azerbaycan açıklaması: Hiçbir zaman tereddüt etmedik
İstanbul'dan dolu manzaraları!