Virüsün kişilerde farklılık göstermesinin nedeni açıklandı

ABD'li bilim insanları, koronavirüsün bulaştığı bazı insanların hastalığı daha hafif veya tamamen belirtisiz, bazılarının ise daha ağır geçirmesinin nedeni olarak T hücresini işaret etti.

Virüsün kişilerde farklılık göstermesinin nedeni açıklandı
Virüsün kişilerde farklılık göstermesinin nedeni açıklandı
GİRİŞ 03.08.2020 02:16 GÜNCELLEME 03.08.2020 02:20
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

ABD'li bilim insanlarının yaptıkları son araştırmalarda, virüse maruz kalmamış insanların yaklaşık yarısının T hücresi reaktivitesine sahip olduğu ortaya çıktı.

Kişileri, bakteriyel, viral, fungal, parazitik ve diğer istilacılar karşısında sağlıklı tutmakla görevlendirilen insan bağışıklık sisteminin iki ana bileşeni bulunuyor. Bunlar, doğuştan gelen bağışıklık sistemi ve adaptif yani sonradan kazanılan bağışıklık sistemi. Doğuştan gelen bağışıklık sistemi ilk savunma hattı olarak tanımlanıyor.

Bazı bölümleri, istilacı virüslerin içeri girmesini fiziksel olarak durduran cilt ve mukozal özellikler taşıyor. Ayrıca, iltihaplanma ve istilacı hücreleri yok etme gibi durumları gerçekleştiren belirli hücreleri, proteinleri ve kimyasalları içeriyor. Doğuştan gelen bağışıklık sisteminin hızlı ve spesifik çalışmadığı durumlarda adaptif bağışıklık sistemi devreye giriyor.

 

 

"ENFEKTE OLMUŞ KONAKÇI HÜCRELERİ AVLIYOR"

Habertürk'ün CNN International'a dayandırdığı habere göre, enfeksiyonu atmak için kullanılan tek silah antikorlar değil. Bu noktada T hücresi ön plana çıkıyor. Üç çeşitteki T hücreleri, bir enfeksiyondan sonra vücut tarafından oluşturuluyor. Enfekte olmuş konakçı hücreleri avlayıp yok ediyor.

Araştırmacılar T hücresinin işlevini ise, "Faydalı olup olmadıklarını bilmiyoruz, ancak faydalı olabileceklerini düşünmenin makul olduğunu düşünüyoruz. Bu, herhangi bir enfeksiyona karşı tamamen koruma yapacaklarını düşündüğümüzden değil. Zaten bazı hücreler, virüsle daha hızlı savaşabilirler ve bu yüzden hastaneye gitmek veya yoğun bakım ünitesine girmek yerine sadece kötü bir soğuk algınlığına yakalanabilirsiniz" şeklinde değerlendiriyor.

Öte yandan araştırmacılar, asemptomatik bazı kişilerin bağışıklık sistemlerinin T hücresi reaktivitesi sayesinde virüsü hızla temizleyebileceği tahmininde de bulunuyor. Peki nüfusun büyük bir bölümünün koronavirüse karşı bir tür T hücresi reaktivitesine sahip olduğu düşünülürse, bu aşı çabaları için ne anlama geliyor?

"FARK ETMEZSİNİZ BİLE"

Araştırmacılar bu soruyu da, "Aslında enfeksiyona karşı koruma sağlamazlar, ancak enfeksiyonları o kadar asemptomatik hale getirebilirler ki, bunu fark etmezsiniz bile. Hatta vücudunuzda başka birine iletmek için yeterli virüse de sahip olmazsınız. Bu tabi şu anda bir varsayım" şeklinde yanıtladı.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  kullandığın karışımı söylede millet te yararlansın büyük sevap kazanırsın
  Cevapla
 • Hyr 1 ay önce Şikayet Et
  yani normal grip ve nezle virüsünü yaymak aşı etkisi yapabilir.
  Cevapla
 • Alp 1 ay önce Şikayet Et
  Organik Kestane balı.
  Cevapla
 • Adil 1 ay önce Şikayet Et
  Hay ağzına sağlık taç kardeş adam anlatmış da anlatmış ama bir türlü karışımı söyleyememiş bana öyle geliyor ki sonunda bir internet satış sitesine yönlendirecek bizi bu arkadaş
  Cevapla
 • İsnail 1 ay önce Şikayet Et
  kızımda o günden itibaren kullanmaya başladı sadece bir boğaz ağrısı ile kaldı, tedbir amaçlı hastaneye yattı beraberinde karışımı da hastaneye gönderdik 5 gün sonra negatif olarak hastaneden taburcu oldu, boğaz ağrısından başka hiç bir şikayeti olmadı ve kendisi de itiraf etti karşımdan sonra ağrılarının azaldığını, ben Korona ın grip gibi üst solunum yolundan bulaştığını öğrendiğim günden beri bu karışımın işe yarayacağını hep iddia ettim ve haklı çıktım.
  Cevapla
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  bu bahsettiğiniz karışım piyasada satılıyor mu yoksa siz mi ürettiniz
  Cevapla
 • Yakup 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanların korkularından menfaat elde etmeye çalışan bir girişim gibi geldi bana. IBAN verinde dolanalım :))
  Cevapla
 • muhammet 1 ay önce Şikayet Et
  tarifi goremiyoruz
  Cevapla
 • AKINCI 1 ay önce Şikayet Et
  O kadar şey yazmışsın sanki bana aşıyı bulmuş ....... karışım diyor karışım neymiş ...anlatta bilelim .......ha bu arada belki de saçma bir şey.....
  Cevapla
 • tâc 1 ay önce Şikayet Et
  tamam da... karışımın muhtevası ne? neler kattın içine? 10 tane arka arkaya yorum yazmışsın. karışımı övmüşsün, içinde ne olduğunu söylememişsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Ermenistan'dan hain saldırı: Şehit ve yaralılar var! Aliyev'den ilk açıklama
Ermenistan'ın hain saldırıları sonrası Türkiye'den peş peşe son dakika açıklamaları!