Miçotakis 'Acil' koduyla kameraların karşısına geçti! Türkiye'ye küstah sözler

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki uluslararası hukuka uygun ve başarılı adımlarından sonra tedirgin olan Yunanistan'da Başbakan Kiriakos Miçotakis, acil koduyla ulusa sesleniş düzenledi.

GİRİŞ 12.08.2020 20:11 GÜNCELLEME 12.08.2020 20:29
Bu Habere 282 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiriakos MiçotakisDoğu Akdeniz'de Türkiye'yle yaşanan gerilim nedeniyle acil koduyla ulusa sesleniş düzenledi.

 

"Gururlu ve güçlü bir ülkeyiz" ifadesinin öne çıktığı konuşmasında Miçotakis, Türkiye ile ilgili küstah ifadeleri kullandı. Miçotakis, "Yunanistan, gururlu ve güçlü bir ülke. Avrupa ailesinin bir üyesi ve Doğu Akdeniz'de istikrarın çıpasıyız. Uluslararası hukuk ilkelerine ve iyi komşuluk kurallarına sıkı sıkıya bağlılığımızı koruyoruz. Herkesle barış, iyi niyet ve işbirliği köprüleri arıyoruz. Vatanımız tehditlere ve şantaja boyun eğmiyor. Ancak provokatif eylemlere müsamaha göstermeyeceğiz. Bu ilkeli politikayı takiben, İtalya ve en son Mısır ile müzakereler yaptık ve anlaşmalar imzaladık. Anlaşmalar Deniz Hukuku ile tam uyumludur. En zor diyalogdan bile korkmuyoruz zira tutumumuzun meşruiyetine inanıyoruz. Ancak gergin bir atmosferde kışkırtıcı bir diyaloğun anlamsız olduğunu düşünüyoruz" dedi.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ KÜSTAH SÖZLER

 

Türkiye'nin Avrupa'nın modern ilkelerine uygun olamayacağını savunan Miçotakis, "Türkiye'nin Mısır ile yaptığımız tamamen meşru anlaşmaya tepkisi ne yazık ki 21. yüzyıldaki Avrupa ilkelerini karşılayamadığını gösteriyor. Dolayısıyla Türkiye, baskı ve sindirme mantığına bağlı kaldığını gösteriyor. Bu, başka dönemlerin mantığı. Aynı zamanda bizzat Türkiye, Libya'daki Trablus yönetimiyle geçersiz ve hukuku aykırı bir mutabakat imzaladı. Türkiye, sürekli tekrarladığı meydan okumalarla Yunanistan ve Avrupa'nın dayanıklılığını test ediyor" diye konuştu.

"MANTIĞIN GALİP GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

"Türkiye'nin durumu militarize etmesi, yasal olarak güçlü bir pozisyona sahip olmadığının kabulüdür. Çünkü güç gösterisi, hukuki konulardaki zayıflığı telafi etme girişiminden başka bir şey değildir. Buna karşılık olarak ordumuzu teyakkuza geçirdik. Tüm Yunan halkının ordumuzun imkan ve kabiliyetlerinden şüphe etmediklerine eminim" diye devam eden Miçotakis, "Türkiye'nin saldırgan provokasyonlara devam ederek açtığı tek yol, Ankara'ya karşı sert yaptırımlar uygulanmasıdır. Bir kez daha vurguluyorum; biz cevap veriyoruz, kışkırtmıyoruz. Komşu ülkemizde mantığın eninde sonunda galip geleceğini umuyoruz. Böylece uluslararası hukuka ve karşılıklı saygıya dayanan iyi niyetli bir diyalog kurulabilir" ifadelerini kullandı.

"DİPLOMASİMİZİ YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ"

Mevcut olmayan sismik keşiflerle ilgili propagandist fotoğraflarla ciddi dış politika yürütülemeyeceğini kaydeden Miçotakis, "Diplomasimizi yoğunlaştıracağız. Dost ülkeleri ve uluslararası toplumu bilgilendiriyoruz. Müttefiklerimizi ve ortaklarımızı harekete geçiriyoruz. Bu çabada yalnız değiliz. Bizim talebimiz üzerine Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi'nin acil toplantıya çağrılması, bu konunun sadece Yunan-Türk ilişkilerini değil, aynı zamanda Türkiye-Avrupa ilişkilerini de ilgilendirdiğini doğruluyor" şeklinde konuştu.

"MEYDAN OKUMALAR CEVAPSIZ KALMAYACAK"

Çok sayıda asker kısıtlı bir bölgede yoğunlaşmışken bir talihsiz olay yaşanma riski bulunduğunun kabul edilmesi gerektiğini de belirten Yunanistan Başbakanı, "Bu durumda sorumluluk, bu koşulların suçlusu olan tarafa ait olacak. Uluslararası meşruiyet ve diplomasinin en zor meselelerin üstesinden gelme gücüne sıkı sıkıya bağlıyız. Hiçbir meydan okuma cevapsız kalmayacak. Üstelik bunu pratikte de kanıtladık. Gerekirse tekrar ispat edeceğiz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 282
 • reis 2 hafta önce Şikayet Et
  dedeleriniz denedi yüzerek gittiler yine bekleriz her zaman
  Cevapla
 • adamın dibi 3 hafta önce Şikayet Et
  sıkıyorsa GEL
  Cevapla
 • hunkartensi 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye nin yaptığı hukuk a uygun değilse o zaman Fransa nın da kıyılarına yakın yerdeki adalara yaptığı hukuka uygun değil Fransa İngilizlere yapamazsınız derken Yunanlılara siz haklısınız diyemez uluslar arası hukuk birdir her ülke için aynı karar geçerlidir
  Cevapla
 • Haci Halil Yurtsever 1 ay önce Şikayet Et
  Korkarim basimiza bela olacaklar serin kanli olmaliyiz mazzallah olasi bir catismad da enselerinde Atinada oluruz bunu bilsinler acliklarindan nefesleri kokuyor birde bize kafa tutuyorlar AB ve ABD guveniyorlar
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Denize dökümlerimizden geriye kalan içimizdeki dönmelerinize güveniyorsanız yolda kalırsınız. Çünkü onlar sadece havlar. Süs köpeği gibi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Güney Kore'den Türkiye'ye dikkat çeken tavsiye: Türkiye bu konularda ustadır
Son dakika: Erdoğan sinyali vermişti! Valilikten 65 yaş için yeni karar