Sürpriz talep: Türk Konseyinde olmak istiyoruz

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım'ın Rusya tarafından gayrimeşru ilhakını gündeme getirmek için Türk Konseyinde gözlemci ülke olmak istediklerini açıkladı.

Sürpriz talep: Türk Konseyinde olmak istiyoruz
Sürpriz talep: Türk Konseyinde olmak istiyoruz
GİRİŞ 23.08.2020 00:30 GÜNCELLEME 23.08.2020 00:38
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Ukrayna medyasında yer alan habere göre, Ceppar, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinde (Türk Konseyi) gözlemci ülke olmak istediklerini belirtti.

Türk Konseyinin, Kırım ve Kırım Tatarları konusunu gündeme taşıyabilecekleri uluslararası bir platform olduğuna dikkati çeken Ceppar, ayrıca Kırım'daki güvenlik sorunlarına ilişkin Kiev’de konferans düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.

Türk Konseyi

TÜRK KONSEYİ

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur. Türk Konseyi`nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir. Ekim 2019'da Bakü'de gerçekleştirilen 7. Zirve sırasında Özbekistan, Konsey'e tam üye sıfatıyla katılmıştır. Macaristan ise Eylül 2018'de Kırgızistan'ın Cholpon-Ata şehrinde düzenlenen Türk Konseyi 6. Zirvesi sırasında gözlemci statüsü kazanmıştır.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
işgal Emine Ceppar
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • eagle1903 9 ay önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanımız,acilen balkan ittifakı kurmalıdır,ayrıca türk konseyine acilen ukrayna ve tacikistan alınmalıdır,biri batı,biri doğu da bicim kalemiz olacaktır,sayın cumhurbaşkanım,acilin de ötesin de bu iki ittifakı bir an önce hayata geçiriniz,ve önemli bir konu da sadabad paktıdır,iran yalpalıyor,iran,pakistan ve afgsnistan ile sadabat paktı tekrar hayata geçirilmelidir
  Cevapla
 • Orhangazi 11 ay önce Şikayet Et
  Batı şunü dayattı bize Azerbaycanlar azerbaycan dili konuşuyormuş Kazakistan kazak dili Türkmenistan türkmen dili Özbekistan özbek dili Kırgızistan kırgız dili vs vs Ve sadece türkiye türkçe dili kullanıyormuş. Bundan sonra doğruları anlatmaya ve öğretmeye yorulmadan devan edeceğiz!
  Cevapla
 • Hilmi İbar 11 ay önce Şikayet Et
  Özbekistan da yok. Neden? Bi de Balkan devletlerinde Türkleri de ekleyin.
  Cevapla
 • Burak 11 ay önce Şikayet Et
  Turkmenistan niye yok.
  Cevapla
 • xzc 11 ay önce Şikayet Et
  var....
  Cevapla
 • Ercan 11 ay önce Şikayet Et
  Tarih Türksüz olmaz. Tarih Türke, Türk Islâm'a hayran.
  Cevapla
 • Göktürk 11 ay önce Şikayet Et
  Türk, İslama hayran falan değil. Daha Islam dini arab yarımadasındayken Türk dünyaya boyun eğdiriyordu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yangına servi perdesi! Böyle önlenecek (4 Ağustos 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Yangın fırsatçılarına kötü haber! Bakan Muş'tan son dakika açıklaması