Netanyahu'dan itiraf: Müslüman ülkeler...

İsrail ile BAE arasındaki normalleşme süreci uluslararası gündemdeki yerini korurken Başbakan Netanyahu, ülkesinin diplomatik ilişkiye sahip olmadığı bazı Arap ve Müslüman ülkelerin liderleriyle kamuoyuyla paylaşılmayan çok sayıda gizli görüşme yaptıklarını itiraf etti. Daha önceden de bilinen ancak ispat edilemeyen bu durumun gerçekliği ortaya çıktı.

Netanyahu'dan itiraf: Müslüman ülkeler...
Netanyahu'dan itiraf: Müslüman ülkeler...
GİRİŞ 30.08.2020 17:56 GÜNCELLEME 01.09.2020 10:17
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İsrail ile başta Körfez devletleri olmak üzere pek çok Arap ve Müslüman ülkenin gizli görüşmeler yaptığı, diyalog gerçekleştirdiği yıllardır biliniyordu. Her ne kadar bunlar gerçeğe yakın iddialar olsa da kanıtlanamadığı için net bir şey söylenemiyordu. Gerek İsrail ve gerek diğer ülkeler bu durumu sürekli yalanlarken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan normalleşme sürecinde itiraf gibi bir açıklama geldi.

 

Netanyahu ülkesinin diplomatik ilişkiye sahip olmadığı bazı Arap ve Müslüman ülkelerin liderleriyle kamuoyuyla paylaşılmayan çok sayıda gizli görüşme yaptıklarını söyledi. 

GÖRÜŞME İTİRAFI

 

Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı Jared Kushner, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ​​Robert O'Brien ve ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook'un aralarında bulunduğu heyeti Batı Kudüs'teki Başbakanlık ofisinde kabul etti. 

Kabul sonrasında açıklamalarda bulunan Netanyahu, Umman ve Çad'ı ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Bu görüşmeler (Umman ve Çad ziyareti) kamuoyuyla paylaştığımız adımlar ama İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek isteyen birçok Arap ve Müslüman ülkelerin lideriyle kamuoyuna paylaşmadığımız görüşmeler oldu." ifadelerini kullandı. Bir itiraf niteliğinde olan Netanyahu'nun sözleri, malumun ilamı olmuş oldu. Zira Netanyahu ve diğer ülkeler görüşmeleri her zaman yalanlıyordu.

"SONSUZA KADAR BEKLEMEMİZ GEREKECEK"

Görüşmenin ardından Netanyahu, Kusner ve O'Brien düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında varılan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

İsrail'in Filistin ve diğer Arap ülkeleriyle barış yapılamaması nedeniyle Filistin yönetimini suçlayan Netanyahu, “Filistinliler uzun zamandır Filistin ile İsrail'in yanı sıra İsrail ile Arap ülkeleri arasında barış sağlanmasını veto ettiler. Onları (Filistinliler) beklerse, sonsuza kadar beklememiz gerekecek." iddialarını dile getirdi.

DİĞER ARAP VE MÜSLÜMAN ÜLKELERLE NORMALLEŞME

O'Brien konuşmasında Trump'ın Tahran ile varılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'ın "görülmemiş" bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

BAE ile İsrail arasında varılan anlaşmaya da değinen O'Brien, "Diğer Arap ve Müslüman ülkelerin de kısa süre içinde BAE'yı takip ederek İsrail ile ilişkilerini normalleştireceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  

Trump danışmanı Kushner ise BAE ile İsrail arasında varılan anlaşmanın iki ülke arasında "ekonomik ve güvenlik alanında "inanılmaz" bir iş birliği doğuracağını ifade etti. 

Kushner ve O'brien aralarında bulunduğu ABD'li yetkililer yarın İsrail heyetiyle birlikte İsrail'in ulusal hava yolu şirketi El Al'a ait uçakla Abu Dabi'ye gidecek. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 20
 • Fetih 1453 3 yıl önce Şikayet Et
  Kosova gercekten israil seytanini tanıdığını soyleyip,, Kudüs te elcilik acarsa,vay kosovanin haline,,demek ki kosova,, Sırbistan savasindan hic ders almamıştır,, Allah CC bunlara hidayet versin,,
  Cevapla
 • Halil cin 3 yıl önce Şikayet Et
  Halkı müslüman yönetimi yahudi kuklası olsn yönetimlerden ne bekliyorsun ki bunlar hep aynı 100 yıl önce İngilizlere sattılar şimdide siyonist yahudilere galib olan Allah cellecelalü dür onlar plan yapa dursun
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu sözde Müslüman ülkeler bunun bedelini ağır ödeyecekler nasıl ki Osmanlı'ya ihanetin sonucu bu gün rezil ve şeref ve haysiyetini kaybetmiş halklara düştünüz ırakta amerikan askerleri kadınlarınıza erkeklerini tecavüz ettiğinde ıstırap duyuyorsanız sizinde yakın zamanda böyle olacağınızın işaretidir bunlar.
  Cevapla
 • Öfkeli 3 yıl önce Şikayet Et
  Dalavera ve düzenbazlıkta sınır tanımaz bu şeytanlar.
  Cevapla
 • Gerçekler 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu Yahudi şeytanları kendi ayaklarına sıkıyor. Müslümanlar araplarda destek verip gerekli desteği verseler sonları gelecek. An meselesi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rams Park'ta Kerem Aktürkoğlu'nun gecesi! Aslan zirveyi teslim aldı
Fenerbahçe'den olay paylaşım! TFF'ye Icardi tepkisi