New York Times'tan bomba iddia! ABD'nin NATO planı...

Amerikan Başkanı Donald Trump, kasım ayında başkanlık seçimlerini kazanırsa ülkesini NATO'dan çıkaracak mı? Amerikan New York Times gazetesine göre bu çok olası.

New York Times'tan bomba iddia! ABD'nin NATO planı...
New York Times'tan bomba iddia! ABD'nin NATO planı...
GİRİŞ 05.09.2020 10:08 GÜNCELLEME 05.09.2020 10:08
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Amerikan Başkanı Donald Trump, kameralar karşısında yıllardır NATO'yu özellikle de savunma harcamaları üzerinden her fırsatta eleştirmiş, Özel sohbetlerde ise daha da ileri gidip "Üyelikten çıkmalıyız" dediği iddia edilmişti. New York Times gazetesi, Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanması halinde NATO'dan çıkmak için düğmeye basabileceğini ileri sürdü. 

 

 

Gazetenin Trump'ın yakın çevresine ve kendisi ile daha önce çalışmış kaynaklara dayandırdığı haberine göre Trump, yıllardır kapalı kapılar ardında dile getirdiği bu niyetini olası bir seçim zaferi sonrasında uygulamaya sokabilir.

Amerikan Başkanı ülkesinin NATO'dan çekilmesi konusunu son olarak 2018'deki NATO zirvesinde dile getirmiş olsa da seçimler yaklaştıkça bu konunun kendisince rafa kaldırılmadığına dair yeni iddiaların sayısı artmaya başladı. Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton bu yaz çıkan kitabında başkanın birçok defa 71 yıllık ittifaktan ülkesini çekmeyi dile getirdiğini yazmıştı. Bolton, geçen ay İspanyol basınına verdiği röportajda ise Trump'ın ekim ayında bir 'sürpriz' yapabileceğini ve kasım ayındaki seçimlerden hemen önce NATO'dan çekilmeyi vaat edebileceğini söylemişti.

 

 

Bu iddiayı destekleyen diğer bir açıklama da Trump döneminde Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevini üstlenen John Kelly'den geldi. New York Times'a konuşan Kelly, görevi sırasında en zorlandığı şeyin Başkan Trump'ı NATO'dan ayrılma kararından 'caydırmak' olduğunu söyledi. 

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • hunkartensi 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye bunu çok iyi takip etmeli ABD Nato dan çıktı mı Türkiye de hemen çıktığını açıklamalı kalmasında hiç bir anlam yok Türkiye yi kimin koruyacağını düşünürsünüz o zaman şimdi tehdit edenlerin mi o zaman şu zamanda yaptıkları baskıyı dahada arttıracaklardır en fazla Rusya ile ittifak yapılır fark ta etmez ülkemiz için
  Cevapla
 • Hadi 2 ay önce Şikayet Et
  Tırampet seçimi kaybedecek !!! yamuk bıden kazanacak o da yeni bir belâ.
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  traş.
  Cevapla
 • setdar özbey 2 ay önce Şikayet Et
  Natonun dağılması gerçekleşirse.Bitmiş Avrupa dişine göre sömūrmek istediği ūlkelere savaş açmasına sebeb olur.Fransa bu konuda çok ısrarcı Rusya ve çin de bu işe sevinir.
  Cevapla
 • xray 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi inşallah nato dağılır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
RTÜK Başkanı Şahin'den tepki: İbretle izliyorum...
Sürpriz Selçuk Bayraktar çağrısı: Bizim için şereftir...