Görevinden istifa eden Abe'den tartışmalı tapınağa sürpriz ziyaret

Japonya'da başbakanlık görevinden istifa eden Shinzo Abe, 14 savaş suçlusunu kutsal kabul ettiği için tartışmalara neden olan Yasukuni tapınağını ziyaret etti.

Görevinden istifa eden Abe'den tartışmalı tapınağa sürpriz ziyaret
Görevinden istifa eden Abe'den tartışmalı tapınağa sürpriz ziyaret
GİRİŞ 19.09.2020 08:37 GÜNCELLEME 19.09.2020 13:21
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Japonya'da Shinzo Abe, başbakanlıktan istifa ettiğini bildirmek üzere tartışmalı Yasukuni tapınağını ziyaret ettiğini belirtti.

 

Sosyal medya hesabı Twitter'dan ziyaretini duyuran önceki Başbakan Abe, tartışmalı tapınağa giderek, "savaş ölülerinin ruhlarına" makamından ayrıldığını aktardı.

Abe mesajında, "Bugün Yasukuni tapınağını ziyaret ettim ve 16 Eylül’de başbakanlıktan istifa ettiğimi 'savaş ölülerinin ruhlarına' bildirdim" dedi.

 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, hastalığı yüzünden istifa etti! Türkiye'den açıklama

7 YIL ZİYARET ETMEDİ

İkinci kez göreve geldiği Aralık 2012'den bir yıl sonra, başbakan olarak tapınağa giden Abe, hem bölgelerinden sert tepki almış hem de müttefiki ABD'yi hayal kırıklığına uğratmıştı.

Daha sonra görev süresi boyunca Abe, ülkesinin Güney Kore ve Çin ile ilişkilerine zarar vermemesi için tapınağı bizzat ziyaret etmekten kaçınmıştı.

Japonya'nın yeni başbakanı belli oldu

TAPINAĞIN STATÜSÜ TARTIŞMALI

Abe, bahar ve güz festivalleri ile Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda teslim olduğu 15 Ağustos'un yıldönümlerinde, tapınağa düzenli törensel hediyeler sunuyordu.

Tapınağın, 2. Dünya Savaşı'nda ölen 2,5 milyon kişinin anısını onurlandırdığı, ancak tapınak keşişlerinin 14 savaş suçlusunu "kutsal" kabul etmesi nedeniyle tartışmalı statüsünü koruduğu biliniyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Japonlar da bizim gibi anlaşılan.
  Cevapla
 • Yiğit 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim gibi derken?
  Cevapla
 • vatandaş 123 3 yıl önce Şikayet Et
  bu da japon ergenokonu.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrailliler yine sokaklarda! Netanyahu'ya büyük öfke
Ev kiralayacak ve satın alacaklara 'dolandırıcılık' uyarısı