İki Yunan vekilden itiraf: Mahkemeye gidersek Meis'i kaybederiz

Dimitris Keridis ve Dimitris Kammenos "Ege Denizi uluslararası su. Lahey Adalet Divanı'na gidersek kaybeden taraf oluruz" dedi

İki Yunan vekilden itiraf: Mahkemeye gidersek Meis'i kaybederiz
İki Yunan vekilden itiraf: Mahkemeye gidersek Meis'i kaybederiz
GİRİŞ 20.09.2020 07:28 GÜNCELLEME 20.09.2020 07:28
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de haklı mücadelesi devam ederken, Yunanistan'ın uluslararası hukuka uymayan hareketleri ve açıklamaları kendi milletvekilleri tarafından da eleştiriliyor. Bir sempozyuma katılan Yunan milletvekili Dimitris Keridis, Başbakan Kiryakos Miçotakis'in son dönemdeki ifadelerini boşa çıkaran açıklamalar yaptı. Ege Denizi'nin çoğunluğunun uluslararası su olduğunu belirten Keridis "Türklerin de bu denizde bir kıyısı ve iki adası var. Türkiye'nin gözünden bakarsak eğer ortada çok büyük adaletsizlik var. Yaklaşık yüzde 40'ı ve tam olarak bu yüzden uluslararası suların Yunan denizi olmadığı gerçeğini sadece Türkler değil; geri kalan gezegen de söylüyor" dedi.
Türkiye'nin batı bölgesinde yaklaşık 40 milyon insanın yaşadığını söyleyen Keridis "Meis adasında ise sadece 482 kişi bulunuyor. Meis'de ufak da olsa bir yerleşim yeri vardır, çünkü kıta sahanlığına sahip olmak için bir adada yerleşim olması gerekir. Yunanistan 'bölgede insanlar yaşıyor' diyor ve Türkiye de 'kendi insanlarım yaşıyor' diyor. Ama birinde 482 kişi diğerinde 40 milyon kişi var. Yunanistan, Lahey Adalet Divanı'na gitmekten yana değil. Çünkü mahkemeden Yunanistan'ın lehine bir karar çıkmaz. Atina kaybetmekten korkuyor. En muhtemel karar çoğunlukla bizim lehimize bir uzlaşma kararı çıkarmaktır ancak bu 80 milyonluk Türkiye için de uygun olacaktır. Meis adasını bile kaybedebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

“LAHEY'E GİTMEYELİM”

Bir başka Yunan milletvekili Dimitris Kammenos ise Skai TV’de katıldığı programda "Başbakan Kiryakos Miçotakis’in kız kardeşi Bakoyanni, Lahey’e gitmemiz gerektiğini söyledi. Yunanistan Lahey’e giderse elimizde olan çoğu şeyi kaybederiz. Meis’i ve kıta sahanlığımızı kaybedeceğimizi söylüyorum. Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrougalos'un Türkiye’nin geniş bir sahile sahip olduğu konusunda bir konuşması var" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • adem 1 ay önce Şikayet Et
  zaten adamların istediği de bu Türkiye laheye giderse oradan lehimize bir sonuç çıkmaz o yüzden sonraki süreçte lahey kararlarına göre hareket edilir yunanin eli güçlenmiş olur. bak laheyde boyle sonuc cikti senin hakkin yok buralarda deyip bizi zor durumda bırakırlar o yuzden ilk ateşin karşı taraftan gelmesi bizim için daha isabetli olur
  Cevapla
 • Kenan 1 ay önce Şikayet Et
  Laheyden gercekten korkuyorlarmi yoksa bizi oraya cekmeyemi calisiyorlar bilmiyorum ama beni düsündüren, düsman saydiklari bir ülkenin duymamasi gerekiyorsa neden tv'lerde bunu dile getiriyorlar. Devletimiz elbette en iyisini biliyordur diye ümit ediyorum.
  Cevapla
 • vsvs 1 ay önce Şikayet Et
  Profesyonel konusunda uzman bilirkişilerden oluşan bir ekip kurulmalı. Hukukçular tarihçiler askerler diplomatlar vs. Hükümet krizleri daha bilimsel ve profesyonel yönetmeli. Diplomasi dili iyi kullanılmalı. Dünyaya örnek olmalı. Dışişleri daha çok bilgilendirme yapmalı ülkelerin üst düzey yöneticilerini bakanlarını her ülkedeki AB elçilerini vs.
  Cevapla
 • Bayram 1 ay önce Şikayet Et
  Ey müslüman kardeşlerim islam devletine karşı unutmayın ki küfür tek millettir kafirin adaleti olmaz kitabımız KURAN ı Kerim de yazıyor
  Cevapla
 • Alparslan 1 ay önce Şikayet Et
  Lahey aynı AB nin adaletine benzer.Kendinden olmayanı yok sayar.Biz çok haklıyız ama Lahey militarist ve hellenizm yunanı haklı çıkarabilir.Türkiye her zaman mazlumların yanındadır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Demba'dan Fransızlar'a flaş Erdoğan cevabı!
Ermenistan'ın Berde katliamı objektiflere yansıdı