Uydu casusluğu: ABD Çin'in uçak gemisi inşaatını görüntüledi

ABD uzaydaki uydularıyla, Çin'in üzerinde çalıştığı uçak gemisi projesini görüntüledi. Şangay'daki Jiangnan Tersanesinden alınan görüntülerde projenin her safhasının takip edildiğine dikkat çekildi.

Uydu casusluğu: ABD Çin'in uçak gemisi inşaatını görüntüledi
Uydu casusluğu: ABD Çin'in uçak gemisi inşaatını görüntüledi
GİRİŞ 21.09.2020 10:15 GÜNCELLEME 21.09.2020 10:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nin Çin Güç Projesi (ChinaPower), Perşembe günü "Çin'in Üçüncü Uçak Gemisini Takibi" sayfasını 18 Ağustos 2020'de Çin'in Şangay kentindeki Jiangnan Tersanesinden alınan yeni uydu görüntüleriyle güncelledi.

 

 

ChinaPower raporunda, Type 002'de inşaat başladığından beri ilk kez, gövde bloklarının yapım sırasına göre yerleştirildiği belirtildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

 

 

"Kuru havuzda aralıklı dokuz gövde bloğu var. Bloklar pruvadan kıç tarafına yaklaşık 351 metre uzanıyor (aralarındaki boşluklar dahil). Bu boşluklar dışında, geminin görünür gövde bloklarının toplam uzunluğu yaklaşık 297 metre. Kıç tarafını oluşturan en uzun blok yaklaşık 49 metre uzunluğunda. Genişlik açısından, en geniş gövde blokları yaklaşık 40 metredir. İnşaat devam ederken, uçuş güvertesinin eklenmesiyle geminin birkaç metre uzamasını bekliyoruz."

100 YILLIK GÜÇ

Gemi projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan ABD Filo Kuvvetleri Komutanı Chris Grady, Çin'in deniz gücü gelişmelerinin 'taşıyıcıların (uçak gemisi) önemli olduğunu' gösterdiğini söyledi.

Grady, Perşembe günü yaptığı Donanma Mühendisleri 2020 Filo Bakım Modernizasyon Sempozyum'nda yaptığı konuşmada, 'Bana göre her şey mantıklı, onlar bir denizcilik gücü ve uçak gemilerinin havacılıktan gelen büyük değeri ve bunun uluslararası ortamı nasıl şekillendirebileceğini anlıyorlar. Bu gücü elde etmek 100 yılımızı aldı.' dedi.

ELEKTROMANYETİK FIRLATMA SİSTEMİ (EMALS)

Çin'in yeni uçak gemisi için, Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi (EMALS) planladığı iddia ediliyor. Bu özellik sınıfının ilk örneği olan ABD'nin USS Gerald R. Ford gemisinde bulunuyor.

ChinaPower, mevcut uydu görüntülerine ve bilgilerine dayanarak, Type 002'nin EMALS kullanıp kullanmayacağını söylemenin "henüz mümkün olmadığını" söylüyor. Ancak, resmi olmayan kaynaklar Çin'in bu teknolojiyi geliştirmede önemli ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Tuzla 3 yıl önce Şikayet Et
    Onu varyag uçak gemisi boğazda geçerken dusunecektik Ukrayna lilar bize teklif etti almadık gazino yapıcaz dediler betondan taklidini yapıp gemi tamamlanırken iniş kalkış eğitimleri yaptılar şimdide Ukrayna lilar antanov uçak tabrikasini satıyor keşke demek istemiyorsak 20 Sene sonra alalım derim ukraynanin gas a ihtiyacı var azerilerle ortak alalım uçak yapalım satalım
    Cevapla
  • memur 3 yıl önce Şikayet Et
    keşke haberdeki ülke biz olsaydık da bizim uçak gemisinin fotosu olsaydı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Cari açık OVP hedefinden düşük gerçekleşecek
ABD PKK/YPG işbirliğiyle Suriye’de ‘seçim’ tiyatrosu