Türkiye ile masaya oturan Yunanistan'dan AB'ye tuhaf çağrı! Yine ikili oyun

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Doğu Akdeniz gerginliğinde Türkiye ile görüşmeyi kabul etmelerine karşın Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

Türkiye ile masaya oturan Yunanistan'dan AB'ye tuhaf çağrı! Yine ikili oyun
Türkiye ile masaya oturan Yunanistan'dan AB'ye tuhaf çağrı! Yine ikili oyun
GİRİŞ 23.09.2020 21:13 GÜNCELLEME 23.09.2020 21:52
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Atina, Türkiye ve Yunanistan'ın deniz sınırları, enerji hakları ve diğer anlaşmazlıkları müzakere etmeyi kabul etmesine rağmen, Avrupa Birliği'nin (AB) Ankara'ya yönelik yaptırımları onaylamasını beklediğini duyurdu.

 

 

Ulusal liderlerin bazı önerileri benimsemelerini beklediğini söyleyen Yunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, ERT televizyonuna verdiği demeçte, "Asıl soru, Türkiye'nin 'itaatsizliği' durumunda bu yaptırımların nasıl etkinleştirileceği, çünkü biz AB'nin çok hızlı bir şekilde işlediğini görmeye alışkın değiliz" dedi.

YAPTIRIMLAR GÜNDEME GELECEK

 

 

AB liderlerinin başlangıçta bu hafta yapılması planlanan ve 1-2 Ekim'e ertelenen zirvede Türkiye'ye yaptırım uygulama önerilerini gözden geçirmeleri bekleniyor.

Yunanistan ve Türkiye, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının araştırılması konusunda gerginlik yaşıyor.

GÖRÜŞMELER İSTANBUL'DA YAPILACAK

İki taraf da istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğunu duyurdu. Türkiye ile Yunanistan arasındaki resmi müzakereler dört yıl önce askıya alınmıştı. Halihazırda İstanbul'da yapılması planlanan görüşmeler için ise tarih belirlenmedi.

AB'nin dönem başkanlığını yürüten Almanya, bu ayki anlaşmazlığı sona erdirmek için yoğun diplomasi trafiği yürütüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert Berlin'de gazetecilere verdiği demeçte, "Bizim bakış açımıza göre, bu görüşmelerin yakında başlaması ve daha fazla güven inşa edilmesi elbette önemli," dedi.

ASKERİ GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Yunanistan ve Türkiye, NATO çerçevesinde, Doğu Akdeniz'deki iki ülke arasındaki silahlı çatışmayı önlemeyi amaçlayan askeri düzeyde görüşmeler yapıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz konusunda yapılan teknik görüşmelerde "iyi bir ilerleme" kaydedildiğini bildirdi.

Toplantıların askeri teknik görüşmeler olduğunu vurgulayan Stoltenberg, bunların Almanya'nın anlaşmazlıkların çözümü konusunda yürüttüğü diplomatik çabalara tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile üçlü formatta düzenlediği video konferansın ardından Türkiye ve Yunanistan'ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu duyurulmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 76
 • islamkardeşliği 1 ay önce Şikayet Et
  ekonomik yaptırımlar zaten var.dolar olmuś 8 10 a doğru gidiyor.bence yunanistanı işgal edip ekonomik yaptırımlar kalkana kadar işgalin süreceğini Tüm dünyaya deklare edelim. aonrada iaraili.bu dünya ellerindeki uçak gemilerini batırmadığımız sürede bizi ciddiye almaz.
  Cevapla
 • osman ali 1 ay önce Şikayet Et
  AMBARGOLAR devri bitti aslında bizsiz siz sizsiz biz olamayız komşuyuz sizin niyetiniz belli eski TÜRKİYE DE ne deseniz yapan bir topluluk vardı bizi sürekli korkutan aman ha savaş çıkar artık savaş çıkarsa azdan az çoktan çok gider diyenler var yani korktuğunuz başınıza geldi reformları yapmış silah ve mühimmatı tam dışa bağımlılığı olmayan bir ÜLKE VAR İSMİ TÜRKİYE UNUTMAYIN bir yere not edin 12 ada dahi konuşulmaya başlamalı
  Cevapla
 • kahramanmaraş. 1 ay önce Şikayet Et
  Bana bak ulan yunan hükümet sözcüsü Patates misin nesin, ab ve üyeleri siz kimsizniz ki Türkiye Cuhuriyeti siz itaat etsin. Haddini bileceksin. İster uzlaşın ister uzlaşmayın. Bizim açımızdan sıkıntı yok. Siz ab ülkeleri zaten sözünüzün sahibi hiç olmadınız.
  Cevapla
 • gurbet 1 ay önce Şikayet Et
  sizin derdiniz üzümmü yemek yoksa bagciyimi dövmek gavurlar sizi
  Cevapla
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  gavurlar sizi :))
  Cevapla
 • Manisalı 1 ay önce Şikayet Et
  Başka bir arzunuz.onuda söyleseniz de bizde bilsek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin 'Gizli Silahı' Azerbaycan'da! İlk kez görüntülendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ahlaksız karikatüre çok sert tepki