Filistin'in ardından Katar'dan da çok önemli Arap Birliği kararı

Katar, Filistin'in çekildiği Arap Birliği dönem başkanlığını devralmayı reddetti.

Filistin'in ardından Katar'dan da çok önemli Arap Birliği kararı
Filistin'in ardından Katar'dan da çok önemli Arap Birliği kararı
GİRİŞ 26.09.2020 10:50 GÜNCELLEME 26.09.2020 10:50
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Filistin'in 22 Eylül'de Arap Birliği dönem başkanlığından çekildiğini duyurmasının ardından Arap Birliğinin iç tüzüğü gereğince bu Katar'a teklif edildi.

Katar'ın Arap Birliği Daimi Temsilcisi tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Katar'ın 2021'in Mart ayında gerçekleştirilecek toplantının başkanlık hakkına bağlı kalmakla birlikte, halihazırda Filistin Devleti'nin çekildiği oturumu sürdürmediğimiz için özür dileriz" ifadelerine yer verildi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki, 22 Eylül'de işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Arap Birliği Genel Sekreterliğinin Arap Barış Girişimine aykırı olarak İsrail ile normalleşen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Bahreyn’e destek vermesi nedeniyle birliğin dönem başkanlığını bıraktığını duyurmuştu.

Bazı güçlü Arap ülkelerinin de Arap Barış Girişiminden ayrılmayı kınamadığını ve dolayısıyla Arap Birliğinin de öngörülebilir bir süreçte kınama kararı alamayacağına vurgu yapan Maliki, "Bizim dönem başkanlığımızda işgal devletiyle normalleşmeye koşan Arap ülkelerini görmekten onur duymuyoruz" ifadelerine yer vermişti.

Telekonferans aracılığıyla 9 Eylül’de Filistin başkanlığındaki dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilen Arap Birliği toplantısında, İsrail ile "ilişkilerin normalleşmesini" kınayan bir karar çıkamamıştı.

Filistinli diplomatlara göre, "nüfuz sahibi güçlü Arap ülkeleri", Arap Barış Girişimine aykırı olarak İsrail ile normalleşen Körfez Arap ülkelerinin kınanması kararının çıkmasını engelledi.

Bahreyn ile Birleşik Arap Emirlikleri, 15 Eylül'de Beyaz Saray'da düzenlenen törende İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı.

Arap Birliği üyesi ülkeler, 2002 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kabul ettiği Arap Barış Girişimi bildirisiyle, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail'le normalleşmeyi reddetmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Anadolulu 2 yıl önce Şikayet Et
  Arapların cogu sanki Islam öncesi cahiliye devrine benzer bir devre döndüler. Çıkışı zor sapkın yollara girdiler. Nasil ki o kapkara günlerinde Hz. Peygamber efendimizin nuruyla , Halifelerinin güçlü adaletli yönetimleriyle Araplar uyandı ve dünyaya örnek nesil oldular.Simdi de Araplara bir nur ve kamçı lazım. Yoksa uyanmalari zor. Bu da ancak Anadoludan yükselecek bir nur ve yönetimle olacaktır insaallah.
  Cevapla
 • Amsnd 2 yıl önce Şikayet Et
  Sözüm ona Araplar gevurlari geçti karaktersizlikte
  Cevapla
 • Urfali 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeryuzunde 50 musluman devletinin basinda sizin gibi asil durust adaletli ve cesaretli liderler olsaydi ama nerede bir asir daha bekleyelim
  Cevapla
 • vahim 2 yıl önce Şikayet Et
  Enkazı ne yapacaksın.Doğrusu bu...
  Cevapla
 • Akar 2 yıl önce Şikayet Et
  Inşaallah yeni bir ıslam birliği turkiye onculuğunde kurulur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB'den son dakika resepsiyon açıklaması!
Cevdet Yılmaz'dan enflasyon ve faiz açıklaması