ABD'de Hafter'in hakkındaki 'savaş suçu' davası başladı

ABD'de Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter hakkında, "savaş suçu" işlediği gerekçesiyle açılan dava bugün başladı.

ABD'de Hafter'in hakkındaki 'savaş suçu' davası başladı
ABD'de Hafter'in hakkındaki 'savaş suçu' davası başladı
GİRİŞ 30.09.2020 00:40 GÜNCELLEME 30.09.2020 01:06
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Libya asıllı Amerikan vatandaşı Aida Elzagally tarafından Virginia eyaletine bağlı Alexandria bölgesindeki federal mahkemede açılan davada, Hafter, işkence, adam kaçırma, keyfi infaz gibi çeşitli savaş ve insanlık suçlarından yargılanıyor. 

Müvekkelinin Libya'da aynı zamanda ABD vatandaşı olan Hafter tarafından işkence ve savaş suçlarına maruz bırakıldığını savunan Elzagally'nin avukatı, mahkeme hakiminden bu kişinin savaş suçlusu olarak yargılanmasını talep ediyor.

''BU SUÇLAR HAFTER'İ CEZAEVİNE KOYMALI''

Diğer taraftan Washington'daki Libyalı Amerikalılar Birliği kuruluşunun yönlendirdiği avukatlardan oluşan bir ekibin de davayı takip ettiği belirtildi.

Duruşmaya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Libyalı Amerikalılar Birliği Başkanı Essam Amiash, "Hafter'in savaş ve insanlık suçlarında derin bir geçmişi olduğunu belirterek, Bu suçlar Hafter'i cezaevine koymalı, Libya'nın geleceğinde yer almaya değil." ifadelerini kullandı. 

HAFTER HAKKINDA 3 AYRI DAVA​

Libya'da işlediği savaş suçlarına ilişkin Hafter hakkında ikisi ABD'de ve biri İngiltere'de olmak üzere şu an için 3 ayrı dava bulunuyor.

Yıl başlarında ABD'de yaşayan 6 Libyalı aile, Hafter ve Birleşik Arap Emirlikleri hakkında aynı suçlamalarla Washington Federal Mahkemesine suç duyurusunda bulunmuş ve 1 milyar dolarlık maddi tazminat talep etmişti. Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen diğer davaların da başlaması bekleniyor.

HAFTER'İN ABD'DE ÜZERİNE KAYITLI 17 MÜLKÜ VAR

Hafter'in 80'lerin sonunda ABD'ye sığınmasının ardından Libya'ya geri döndüğü 2011 yılına kadar çok sayıda mal varlığı edindiği ve bu malların toplam değerinin onlarca milyon dolar ettiği belirtiliyor.

Hafter'e açılan davaları temsil eden avukatlar, ABD'ye dönüp duruşmalara katılmaması durumunda söz konusu mal varlıklarına el konulmasını da talep ediyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Son kullanma tarihi bitti galiba. Fadimi devleti kalıntıları. Hasan sabbahlar yeniden türedi. Yapacak bir şey yok. Kadınlar, uyuşturucu e sinsi kalleşlikler aynı taktikler sökmüyor. Libya ile Türkiye birlik olmakla çok büyük bir iş başardı. Kafir Munafik ve zalimlerin Islam'a ve Müslümanlara musallatları elbet son bulacak.
  Cevapla
 • Adıyamanlı 02 3 yıl önce Şikayet Et
  Yargılayana ve Yargılanana bakılırsa bu davadan bir şey çıkmaz.
  Cevapla
 • Hacivat 3 yıl önce Şikayet Et
  Hafterin cani cehenneme görüldügü yerde öldürülmelidir
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tesettürlü çalışana hakaret edip, polisleri tehdit etti: Kimi aldığınıza dikkat edin
Peş peşe uyarılar geliyor! Bakan Yerlikaya'dan açıklama: 16 ile dikkat