ABD'den terör örgütü YPG/PKK'ya 400 milyon dolarlık destek

Suriye'de YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD yönetimi, terör örgütüne büyük bölümü güvenlik ekipmanından oluşan 400 milyon dolar değerinde yardım aktarıyor.

ABD'den terör örgütü YPG/PKK'ya 400 milyon dolarlık destek
ABD'den terör örgütü YPG/PKK'ya 400 milyon dolarlık destek
GİRİŞ 03.10.2020 20:39 GÜNCELLEME 03.10.2020 20:39
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü YPG/PKK'ya bağlı sözde güvenlik güçlerine 400 milyon değerinde yeni bir destek programı başlattı. 

YPG/PKK'ya geçen ay ulaşmaya başlayan destek paketinin büyük bölümü askeri amaçlar için kullanılacak.

Yılbaşına kadar sürecek program kapsamında, örgüt mensuplarına bomba keşif cihazları, parmak izi takip cihazları ve polisiye ekipmanları teslim ediliyor.

Program dahilinde örgütün işgal ettiği bölgelerde ihtiyaç duyduğu güvenlik ekipmanı ve malzemelerin sağlanmasının yanı sıra çok sayıda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test kitinin de örgüte teslimine başlandı.

Söz konusu program, terör örgütünün işgal ettiği bölgelerdeki iç güvenlik mekanizmalarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

AA'nın sorusuna "insani yardım yanıtı"

AA muhabirleri, terör örgütüne destek programını ABD Dışişleri Bakanlığına sordu.

Bakanlığın yazılı yanıtında şu ifadelere yer verildi:

"Bu fonların hiçbiri güvenlik güçlerine aktarılmayacaktır. Kısa süre önce açıklanan 720 milyon dolarlık paranın tamamı ise insani yardım içindi. Amerika Birleşik Devletleri, Suriye içindeki ve bölgedeki Suriyelilere bu insani yardımları, sahadaki deneyimli ve güvenilir ortaklar olan uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla sağlıyor."

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 25 Eylül'de ABD yönetimi olarak Suriye'ye 720 milyon dolar ekstra insani yardım yapacaklarını duyurmuştu.

ABD, eğitim programları kapsamında terör örgütüne, defalarca askeri eğitim, ekipman ve silah desteği sunmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Şems 1 ay önce Şikayet Et
  onların oyununu gördük sorun yok, devlet çalışıyor.
  Cevapla
 • Yok Edilmeliler 1 ay önce Şikayet Et
  Durum çok ciddi seviyeye geldi artık, resmen devletleştirmeye çalışıyorlar dünkü çapulcu eşkiyaları. Devletleştirdikten sonra AB veya Nato gibi bir şemsiyenin altına alacaklar, Türkiye onları yok etmesin diye nükleer silah ve F-35 gibi silahları bile verecekler.
  Cevapla
 • İnce siyaset 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye bu olayı ABD nezdinde açık şekilde kınayıp önlemler ve yaptırımlar ortaya koymalı. mesela İncirlik üstünün durumu yeniden görüşülmeli. NATO üyeliğinin yeniden gözden geçirilmedi . Dünyada hiç bir Devlet bu olaya duyarsız kalmaz.. Düşmana mermi verip üstümüze salmak savaş sebebi. ABD .haydutluğu nereye kadar olacak . Türkiye cumhuriyeti devletini eliyin ucuyla itip aşiret devlete yardım etmek ne demek . Bu silah transferi bölgenin istikrarını bozmaya yönelik bir hain plan .Dış işleri Bakanımız buna diplomatik cevabı çıkışı sert şekilde vermeli
  Cevapla
 • ihsan 1 ay önce Şikayet Et
  Terörist ABD
  Cevapla
 • Cihangir 1 ay önce Şikayet Et
  Siz ne zaman insani yardım yaptınız ki simdi yaparsınız. Les yiyici pis domuzlar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
9 ayda 3 kere koronayı yendi! (1 Aralık 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Rus aşısını olan 20 kişi koronavirüse yakalandı iddiası! Rusya'dan açıklama