AİHM'den FETÖ lideri Gülen'e ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in, 2015'te hakkında çıkan haberlerle ilgili tekzip taleplerinin mahkemelerce reddedilmesinin, bu konudaki bireysel başvurularında Anayasa Mahkemesinin (AYM) yetersiz gerekçe sunmasının hak ihlali oluşturduğu, kendisine karşı ayrımcılık yapıldığı iddiasına ilişkin 6 başvurusunu kabul edilemez buldu.

AİHM'den FETÖ lideri Gülen'e ret
AİHM'den FETÖ lideri Gülen'e ret
GİRİŞ 09.10.2020 10:24 GÜNCELLEME 09.10.2020 11:41
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, avukatı aracılığıyla, 2015'te kendisi ve örgüt hakkında bazı gazetelerde yayımlanan haberlerle ilgili tekzip taleplerinin mahkemeler tarafından reddedilmesiyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek AİHM'e başvurdu.

 

Ayrıca, bu konuda yaptığı ve kabul edilemez bulunan bireysel başvurularının, Anayasa Mahkemesi tarafından birleştirilerek değerlendirilmesi ve yetersiz gerekçeler içermesi nedenleriyle de adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini savunan Gülen, mahkeme kararlarına karşı kendisine tarafsız ve bağımsız, başarı şansı sunan etkili başvuru yolu sağlanmadığını, başvuruların değerlendirilmesinde kendisine karşı ayrımcılık yapıldığını iddia etti.

Başvuruları birleştirerek incelemeye alan AİHM, başvurunun tekzip taleplerinin mahkemeler tarafından reddedilmesiyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasına yönelik bölümünü özel hayatın korunması hakkı kapsamında değerlendirdi.

 

Anayasa Mahkemesinin kararlarını da dikkate alan AİHM, Gülen'in söz konusu yazılar hakkında tazminat davası açmadığına ve suç duyurusunda bulunmadığına işaret etti.

"TAZMİNAT VE CEZA HUKUKU YETERLİ TEMİNATI SAĞLIYOR"

Türk tazminat ve ceza hukukunun başvuranın kişilik haklarını korumak için yeterli teminatı sağladığı ancak başvuranın kendisi hakkında ciddi iddialar içeren yazılarla ilgili bu yolları denemediği sonucuna ulaşan AİHM, başvurunun bu bölümünü iç hukuk yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez buldu.

Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurularda verdiği kararın temelsiz olmadığına hükmeden AİHM, bireysel başvuruların Anayasa Mahkemesi tarafından birleştirilerek değerlendirilmesi ve yetersiz gerekçeler içermesi nedenleriyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasını açıkça dayanaktan yoksun buldu, başvurunun bu konudaki kısmını da reddetti.

Mahkemelerin tarafsız ve bağımsız olmadığı iddiasını da açıkça dayanaktan yoksun bulan AİHM, terörist başı Gülen'in, başvuruya konu süreçlerde kendisine ayrımcılık yapıldığı, etkili başvuru yolu sağlanmadığı şikayetlerini de iç hukuk yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez buldu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • nimet 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH C.C Ümmetin hakkını sizden alacaktır inşallah.
  Cevapla
 • tandoğan 3 yıl önce Şikayet Et
  domuz suratlı büyük şeytan 251 şehidin hesabını vereceksin münafık.
  Cevapla
 • Halil 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu şeytanın ne hakkı varki Aihm'e gitmiş?
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu kanserli hücre alınsın . Artık bunu alıp aponun katilinin yanına koyalım. 251 şehid katili buda katil.
  Cevapla
 • İzmiiir ! 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya İzmir'de bunların en üst yapısını ve kriptolarını deşifre eden kamu görevlisi uzman doktor aleyhine açılan tazminat davası? Müfettiş raporları, 100 sayfa belge var. 5 senedir ceza alan yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail işgalci köpeklerine ağlıyor
Türkiye'de üretildi, ABD ve BAE talep etti: LiDAR!