Pompeo'dan Suudi Arabistan'a İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan'ı İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye çağırdı. Daha önce Suudi Arabistan İsrail'le normalleşmeyi 'iki devletli çözümü baltalamak' olarak tanımlayıp karşı çıkmıştı. Buna karşın Pompeo, Washington'un Suudi Arabistan'a yönelik 'güçlü bir silah satışı programını' desteklediğini ifade etti.

Pompeo'dan Suudi Arabistan'a İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı
Pompeo'dan Suudi Arabistan'a İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı
GİRİŞ 15.10.2020 00:40 GÜNCELLEME 15.10.2020 01:00
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah Al Suud'u ABD Dışişleri Bakanlığı binasında ağırladı. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel güvenlik konuları ele alındı. İbrahim Anlaşması'nı (Abraham Accords) gündeme getiren Bakan Pompeo, Suudi Arabistan'ı İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda düşünmeye çağırdı. Pompeo ayrıca, Washington'un Suudi Arabistan'a yönelik "güçlü bir silah satışı programını" desteklediğini ifade etti.

Suudi Arabistan'da 'İsrail' krizi! Kral Selman veto etti

Pompeo, "Suudi Arabistan'ın da ilişkilerini normalleştirmeyi düşüneceğini umuyoruz ve İbrahim Anlaşmalarının başarısında bugüne kadar elde ettikleri yardım için onlara teşekkür etmek istiyoruz" diyerek Suudi Arabistan'ın Filistin yönetimini de İsrail ile müzakerelere geri dönmeye teşvik edeceğini umduğunu dile getirdi. Pompeo, "Bölgede, ülkelerin İran'ın etkisine karşı koymak ve refah sağlamak için bölgesel iş birliği ihtiyacını haklı olarak kabul etmeleri değişen bir dinamiği gösteriyor" dedi.

SUUDI ARABİSTAN: ULUSLARARASI ANLAŞMALAR TEMELİNDE FİLİSTİNLİLERLE BARIŞ SAĞLANMALI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Ağustos ayında söz konusu anlaşmaya yönelik yaptığı açıklamada, "Krallık, İsrail'in Filistin topraklarını ilhak etmek için herhangi bir tek taraflı hareketinin iki devletli çözümü baltaladığını düşünüyor" ifadelerini kullanarak Suudi Arabistan'ın Filistinlilerle barış sağlanana kadar İsrail ile diplomatik bağlar kurmayacağını ifade etmişti. İsrail ile ilişkilerin normalleşmesinin bir koşulu olarak uluslararası anlaşmalar temelinde Filistinlilerle barış sağlanması gerektiğini belirten Faysal, "Bu gerçekleştiğinde her şey mümkün" diye konuşmuştu.

Öte yandan geçtiğimiz 15 Eylül'de İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında ABD’nin arabuluculuğu ile imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının ardından ABD, bölgedeki diğer ülkeleri de anlaşmaya katılma konusunda ikna etmeye çalışıyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  İsrail bölgenin terör devletidir. Her şey dün bugün ortadayken neler konuşuluyor yazıklar olsun .
  Cevapla
 • İnsan 3 yıl önce Şikayet Et
  israil ile anlaşma yapmamak lazım
  Cevapla
 • TR.43 3 yıl önce Şikayet Et
  sen imzayi at sonra silah verecek diye bak ....
  Cevapla
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Bedava verecek sanki
  Cevapla
 • nail 3 yıl önce Şikayet Et
  normalleştirme demek yani bizden ol kafir ol islamı bırak diyor arabistan a araplarda doları sever ister istemez abd nin uşağı israilinde köpeği olacaklar.ABD VE İSRAİL SAĞMAYACAĞI İNEĞİe yem vermez
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Efsane golcüden dünya devine Arda Güler çağrısı!
Milli takımda neler oluyor? Arda Güler'in oynatılmamasına tepkiler büyüyor