Çavuşoğlu'nun canlı yayında ders verdiği İsveçli Bakan eve dönerken bakın ne dedi!

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye'yi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı gerçekleştirmişti. Linde'nin Türkiye'nin Suriye'den geri çekilmesini ifade eden sözlerine Çavuşoğlu canlı yayında çok sert tepki gösterdi. Türkiye'nin kararlı duruşuyla duvara çarpan İsveçli Bakan yaşadıklarını İsveç TT Haber Ajansı’na özetledi.

GİRİŞ 16.10.2020 10:26 GÜNCELLEME 16.10.2020 10:52
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

İsveçli mevkidaşı Ann Linde ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşına tepki göstererek "Diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Bunu diyemezsiniz. Siz hangi yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini istiyorsunuz. Neden PKK’ya YPG’ye destek veriyorsunuz?" sözleriyle canlı yayında tepki göstermişti. 

 

 

'GÖRÜŞLERİMİZİ KAYDA GEÇİRİYOR'

TT’nin yaptırımlara ilişkin “Türkiye İsveç'in yaklaşımını nasıl buluyor ve bu yaklaşımı anlayışla karşılıyor mu” sorusuna ise Linde, “Türkiye öteden beri AB’nin bu konuda ne dediğini biliyor. Türkiye görüşmelerle bu sorunun çözümüne ulaşılmazsa AB’nin kullanabileceği birçok yöntemi olduğunu ve bu yöntemlere başvuracağını biliyor. Anlayışla karşılamak demeyelim ama bizim görüşlerimizi kayda geçiriyorlar” dedi.

 

 

"TÜRKİYE YETKİMİZİN OLMADIĞINI BELİRTTİ"

TT’nin “sert tartışmalar” başlığı ile verdiği bir diğer anlaşmazlık konusu Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığı oldu. İsveç Dışişleri Bakanı Linde “Suriye konusunda oldukça farklı görüşlerdeyiz, İsveç daha önce de Türkiye’nin askeri harekatını kınadı. Biz Türkiye’nin askeri olarak geri çekilmesi gerektiğini ve oradaki Kürt, Yezidi gibi azınlıklar için endişeler taşıdığımızı belirttik. Türkiye ise askerin geri çekilmesini talep etmek gibi bir yetkimizin olmadığını belirti ve aramızda oldukça sert tartışmalar oldu, bu konuda bir fikir birliğine varamadık” dedi.  

YAZDIR
YORUMLAR 73
 • Tanri bendesi 1 yıl önce Şikayet Et
  Cook cok iyi soylemis agzina sagliq
  Cevapla
 • yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Senden Allah razı olsun bakanım sizler olduğunuz müddetçe bizim sırtımız yere gelmez.
  Cevapla
 • nolşi 1 yıl önce Şikayet Et
  zırvalamış , isveç pkk yuvasına döndü
  Cevapla
 • Cosmopolit 1 yıl önce Şikayet Et
  Isvecliler cukulata üretsin.siyaset bizim işimiş
  Cevapla
 • Ayaşlı 1 yıl önce Şikayet Et
  O dediğin İSVİÇRE. İSVEÇ, demir çelik ve otomotiv de liderdir. VOLVO - SCANIA - SAAB
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin Allah'ın a kurban sayın bakanım Azına sağlık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li yönetimin hedefi yine T3 Vakfı!
Biden verdiği sözü tutmaya çalışıyor! 'Mesele ‘Kavala' değil! Kavala kimin üflediği'