Türkiye'ye karşı anlaştılar: Fransa ve BAE arasında 12 gizli toplantı

Her koşulda ve her yeni gelişmede Türkiye'nin karşısında yer almayı amaç haline getiren Fransa ve BAE'nin “Stratejik Diyalog” adı altında 12 gizli toplantı gerçekleştirdiği iddia edildi. Buna göre, İki ülke, sonuncusu 3 Haziran’daki toplantılarda Akdeniz, Afrika ve Ortadoğu’da işbirliği ile Türkiye’ye karşı atılacak adımları ele aldı.

Türkiye'ye karşı anlaştılar: Fransa ve BAE arasında 12 gizli toplantı
Türkiye'ye karşı anlaştılar: Fransa ve BAE arasında 12 gizli toplantı
GİRİŞ 20.10.2020 02:20 GÜNCELLEME 20.10.2020 02:48
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa’nın Türkiye’ye karşı ittifak kurmak için 12 ayrı gizli toplantı yaptığı ortaya çıktı.

ABD’deki muhafazakârlar üzerinde etkisi ile bilinen Responsible Statecraft adlı düşünce kuruluşu içerisinde çarpıcı iddiaların yer aldığı bir analiz yayınladı. Analize göre Türkiye’nin Akdeniz, Afrika ve Ortadoğu’daki etkinliğinden rahatsız olan BAE ve Fransa, Türkiye’ye karşı ittifak için “Stratejik Diyalog” adı verilen 12 toplantı gerçekleştirdi.

ORTAK ADIM ANLAŞMASI

En son toplantı 3 Haziran’da gerçekleştirildi. Toplantılara Abu Dabi ve Paris’ten üst düzey yetkililer katıldı. Toplantılarda 10 yıllık bir yol haritasında anlaşan iki taraf, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Türkiye’ye karşı ortak adımlar atma konusunda el sıkıştı.

TÜRKİYE'Yİ DURDURAMADILAR

Düşünce kuruluşu, Fransız-BAE ikilisinin toplantıların ardından geçen süreye rağmen Türkiye’nin hamlelerini durdurmayı başaramadığına dikkat çekti. Paris ve Abu Dabi’nin bölgesel politikalarının Türkiye’yi bölgede geri çekilmeye zorlayıp zorlamayacağının merak konusu olduğunu yazdı.

Analizde BAE-Fransa’nın ortaklıklarını gösteren pek çok işaret olduğu belirtilerek özetle şunlar kaydedildi:

FRANSA’NIN İLK KALICI ÜSSÜ

Öncelikle BAE, Fransa’nın Körfez’deki ilk kalıcı askeri üssüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, BAE’yi önemli bir yatırım, ticaret ve enerji kaynağı olarak gören Fransa, her alanda işbirliği konusunda oldukça kararlı adımlar atmayı sürdürüyor. Aslında bu birliktelik sürpriz değildi.

TÜRKİYE'NİN KARŞISINDALAR

Uzun bir süredir Türkiye ile Fransız ve BAE ikilisi arasındaki ilişkiler dibe vurmuş durumda. Fransa ve BAE dış politikada her konuda Türkiye’nin karşısında yer aldılar. Fransa-BAE ittifakı Akdeniz’de Yunanistan’ı, Libya’da Halife Hafter’i ve Suriye’de YPG’yi destekledi. Macron, son olarak Azerbaycan’a saldırılar düzenleyen Ermenistan’dan taraf oldu. Macron’un İslam’a yönelik açıklamaları da bardağı taşıran son damla oldu.

BAE’Yİ KULLANIYOR

Analizde Fransa’nın Libya’daki faaliyetleri ile ilgili de bilgiler verdi. Düşünce kuruluşuna göre Fransa Hafter’in Libya’yı ele geçirmesine gizlice destek verdi. BAE, Hafter’e bir paralı asker ordusu satın alırken, ona askeri teçhizat, zırhlı araçlar, savunma sistemleri, saldırı dronları ve hava desteği sağlarken, Fransa istihbarat, özel kuvvetler ve bazı gelişmiş silahlarla katkıda bulundu . Paris hali hazırda Hafter’e doğrudan desteğini büyük ölçüde durdurmuş olsa da, Macron hedeflerini gizlice ilerletmek için AB ve BAE’yi kullanıyor olabilir.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
ETİKETLER
gizli anlaşma
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Altaylar 1 ay önce Şikayet Et
  Hiçbirimiz istemiyoruz ama İsrail’le anlaşalım ve Suudi Arabistan ile BAE nin yönetimlerini tahttan indirelim. Yerlerine müslüman olan birilerini getirelim, gerisi kolay. Biz İsrail ile anlaşma yaparsak İsrail bunların hepsini defeder, en son yine israile ders veririz
  Cevapla
 • SivriBiber 1 ay önce Şikayet Et
  Kafir kafirle, şeytan şeytanla, Allah müminler ile beraber.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Macron ve Fransa emperyalist bir kan emicidir. 14 Afrika ülkesinden yıllık koloni vergisi adı altında dünyanın haracını alıyor ve şempaze BAE yavşağı gidip onların kucağına oturuyor. Bunlar İngiliz sahtekarı Edward lawrencenin ektiği tohumlar ve kalıntılarıdır.
  Cevapla
 • MİSAFİR 1 ay önce Şikayet Et
  Siyonist kardeşliği
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en adi devleti Fransa’dır.
  Cevapla
 • sen de bilemedin 1 ay önce Şikayet Et
  Devletlerin güç odaklarına yerleştirilmiş olan Siyonist kuklalarıdır.
  Cevapla
 • Alto 1 ay önce Şikayet Et
  Hayır bilemedin .İsraildir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Türkiye'nin büyükşehir olmaya aday 30 ili!
Türk savaş gemileri teyakkuzda!