Flaş karar: ABD, askerlerini Doğu Avrupa'ya yığacak

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülkesinin Almanya'dan çekeceği kuvvetleri, başta Polonya olmak üzere birkaç Doğu Avrupa ülkesine daimi olarak konuşlandıracaklarını söyledi.

Flaş karar: ABD, askerlerini Doğu Avrupa'ya yığacak
Flaş karar: ABD, askerlerini Doğu Avrupa'ya yığacak
GİRİŞ 21.10.2020 01:58 GÜNCELLEME 21.10.2020 01:58
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Washington merkezli Atlantik Konseyinde konuşan Esper, ABD'nin Rusya ve Çin ile büyük güç rekabetine girerken ortak ve müttefikleri ile ilişkilerde yenilik yaptığına dikkati çekti.

RUSYA'YA KARŞI YIĞINAK

"Rusya'nın saldırganlığına" karşı Avrupa'daki ortaklarla birçok yeni anlaşma ve inisiyatife imza attıklarını anlatan Esper, "Bu iş NATO'nun da ötesine gidiyor. Müttefiklerimizin savunma harcamalarına daha çok yatırım yapmasını ve sorunlar söz konusu olduğunda sevkiyata hazır, kabiliyetli ve istekli olmalarını bekliyoruz.” dedi.

Polonya, Romanya, Bulgaristan, Estonya, Letonya ve Litvanya ile birçok görüşme ve anlaşma yaptıklarını belirten Esper, "Şu anda (Almanya'da konuşlu) 2. Süvari Alayını, daimi olacak şekilde, bu ülkelerden bazılarına konuşlandırma fırsatı bulduk." ifadesini kullandı.

ABD'nin Avrupa'daki değil, sadece Almanya'daki kuvvetlerini yüzde 25 azaltma kararı aldığını belirten Esper, Almanya'da konuşlu alayın Avrupa'nın daha da doğusuna kaydırılmasının, hem ABD stratejisi açısından hem de NATO ülkeleri tarafından daha mantıklı bir konuşlanma olarak görüldüğünü dile getirdi.

Esper, 2. Süvari Alayının en azından bir kısmının Polonya'ya konuşlanmasının, Polonya hükümetince talep edildiğine dikkati çekti. Söz konusu alayın, konuşlu bulunduğu Almanya'dan çekilmesine temmuz ayında karar verilmişti.

İTTİFAK VE ORTAKLIKLARI GELİŞTİRME REHBERİ

ABD'nin ortaklarına önem vermesi gerektiğine işaret eden Esper, Çin ve Rusya'nın, silahlı kuvvetlerini modernize etmenin yanı sıra uluslararası hukuku ve küçük ülkelerin egemenlik haklarını zaman zaman hiçe saydığını ve ülkeleri kendilerine çekmeye çalışarak güç dengelerini değiştirmeye çalıştığını iddia etti.

Bu bağlamda Pentagon'un İttifak ve Ortaklıkları Geliştirme Rehberi hazırladığını anlatan Esper, "Bu, bizimle aynı düşünen ülkelerin kabiliyet ve kapasitelerini inşa etme ve dost ülkelerle ortak çalışmamızı geliştirmemiz konusunda bize yardımcı olacak." dedi.

ABD'nin eskiden savunma ve güvenlik ilişkilerini bölgesel menfaatlere göre şekillendirdiğini anlatan Esper, ancak şu anda durumun değiştiğini ve ülkesinin, artık büyük güç rekabetinin içinde olduğu için ilişkilerini küresel menfaatlere göre ele aldığını söyledi.

Ülkesinin, savunma ihracatında Çin ve Rusya'nın devlet şirketleri ile rekabet etmekte zorlandığını belirten Esper, "Bizim onlarca yıllık (ihracat) düzenlemelerimiz gereksiz yere silah satışlarımızı sınırlandırarak endüstriyel tabanımız ve ortaklarımız için handikap haline gelmiştir." dedi.

Esper, Pentagon'un, kritik silahların satışını hızlandıracak ve küresel güç rekabetini hesaba katarak ortakları esas alacak yeni bir savunma ticaret politikası edindiğini söyledi.

ÇİN'İ ASKERİ OLARAK ÇEVRELEMEYE DEVAM

ABD'nin, özellikle Pasifik bölgesine odaklandığını ve oradaki en küçük ülkeyi bile dikkate alarak Çin'in yeni güç projeksiyonlarını sınırlamayı hedeflediğini belirten Esper, ülkesinin Hindistan, Avusturalya ve Endonezya ile kritik iş birliklerine imza attığını söyledi.

Bu sabah İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile konuştuğunu belirten Esper, İngiltere'nin gelecek yıl Queen Elizabeth uçak gemisini Pasifik bölgesine göndereceğini söyledi. ABD'nin, Pasifik bölgesinde, 90 bin civarında askerinin yanı sıra 3 uçak gemisi ve bu gemilere eşlik eden onlarca muhrip, çıkarma gemisi ve denizaltısı bulunuyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
doğu avrupa
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • TURANCI 1 ay önce Şikayet Et
  Derhal yunanistana büyük bir operasyon yapılıp orduyu bir süre rahatlatmak gerek çünkü belliki sıraya bulgaristan var kudurtulup üzerimize salınması 2 sene içinde olur sebep basit karadenizde mavi vatan sınırı icindeki gazda benim de hakkım var diyecek Rusya Abd eski düşman ama öyle sanıyorum ki PYD konusundaki gibi Türkiyeye karşı ortak saldırı yapmaları hiç de az ihtimal degil unutmayın ki hem rusya hem israil hem abd hem nato Rotshild lerden talimat alıyor
  Cevapla
 • Hakkı An 1 ay önce Şikayet Et
  2015 de avrupa nato kuvvet komutaninin soylemini trump teyid etmisti. Esper, SILAH SATISINA dem vurmus. Savunacagiz demiyor. Ruslari angaje edin diyor zaten ruslarin INSAN KAYNAGI olarak milli gucu sınırlı, Çin ile iliskisi ise orta ve uzun vade de SORUNLU.
  Cevapla
 • Gerçekler 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya ile ABD savaşmaz. Bu korkakların gücü ancak sürekli zenginliklerini gasp edip karıştırdıkları yoksul ülkelere yeter. Bu arada ABD sürekli Bulgaristan ve Yunanistana asker yığıyor yeni üsler kuruyor. Amaçları Türkiye.. İlk fırsatta Türkiye'ye karşı kurulmuş Yunanistan ve Bulgaristan gibi kukla devletçikleri haritadan silmeliyiz.
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Bikere bu bizi kuşatmadır 2 rusyaya bişey yapamazlar 3ABD Avrupalı ülkelerden para alıp asker yığiyor yani bir taşra 3 kuş biz acil süper silahlar yapmamız lazim
  Cevapla
 • Eren 1 ay önce Şikayet Et
  Rusyaya karşı? Biz öyle anlayalım. Konuşlanacağı yer Türkiyeye yakın. Abd ileri adım attı. Unutmayın Bin Yılın Planını yaptık derken abd ; Bu Planı Türkiyeye karşı yaptığı açıkladı işfa oldu.
  Cevapla
 • ALİ 1 ay önce Şikayet Et
  Onlar isterse 10 Bin yıllık plan yapsın planların üstüne plan şüphesiz ALLAH AZZE VE CELLENİN PLANI Kafîdir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Ruhani ile kritik görüşme
Ruslar tarafından terk edilmiş 25 etkileyici mekan