ABD'nin darbe ümidiydi! Leopoldo Lopez İspanya'ya kaçtı

Venezeula'da muhalif lider Leopoldo Lopez, gizlice ülkesinden çıkarak, son 1,5 yıldır ailesinin sığındığı İspanya'nın başkenti Madrid'e geldi. Lopez 2019'da gerçekleşen askeri kalkışmada önemli rol oynayan ülkede kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden milletvekili Juan Guaido'nun bağlı olduğu Halk İradesi (Voluntad Popular) partisinin lideri.

ABD'nin darbe ümidiydi! Leopoldo Lopez İspanya'ya kaçtı
ABD'nin darbe ümidiydi! Leopoldo Lopez İspanya'ya kaçtı
GİRİŞ 25.10.2020 22:45 GÜNCELLEME 25.10.2020 22:46
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine karşı 30 Nisan 2019'da gerçekleşen askeri kalkışmada önemli rol oynayan Leopoldo Lopez, yaklaşık 18 aydır İspanya'nın Caracas Büyükelçiliği konutunda kalıyordu.

Leopoldo Lopez

MADRİD'DE YAŞAYAN AİLESİNİN YANINA GİTTİ

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Caracas'dan ayrıldığını duyuran Lopez, 2019 Haziran ayından bu yana Madrid'de yaşayan ailesinin yanına geldi.

"LOPEZ'İN BU KARARI KİŞİSEL VE KENDİ ARZUSU"

Venezuelalı muhalif liderin Madrid'e gelişi gizli tutulurken, konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan İspanya'daki sol koalisyon hükümeti, "Lopez'in bu kararı kişisel ve kendi arzusudur." ifadesini kullandı.

Söz konusu açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"İspanya, büyükelçiliğinde çalışan personelin tutuklanmasını ve bu kişilerin evlerinde yapılan aramaları, diplomatik ilişkilerle ilgili Viyana Sözleşmesinde yer alan maddelerin ihlali olarak değerlendirip, kınamaktadır. İspanya, Venezuela'nın içinden geçtiği çok boyutlu krizin, başkanlık ve parlemento seçimlerinin tam demokratik garantilerle yapılmasına izin veren, bizzat Venezuelalıların önderliğinde, müzakere edilmiş bir çözüm gerekliliğine olan inancını ve İspanya'nın bu sürece yardımcı olma isteğini yineliyor."

Bu arada Leopoldo Lopez de Twitter hesabından "Venezuelalılar, bu karar kolay olmadı ama mücadelemizi her yerden yapabilmemize yardımcı olacağından şüpheniz olmasın. Tüm Venezuelalıların layık olduğu özgürlüğü sağlamak için gece gündüz çalışacağız, dinlenmeyeceğiz." şeklinde paylaşımda bulundu.

Leopoldo Lopez ve Juan Guaido

30 NİSAN 2019'DAKI BAŞARISIZ ASKERİ KALKIŞMAYA KATILMIŞTI

Venezuela'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden milletvekili Juan Guaido'nun bağlı olduğu Halk İradesi (Voluntad Popular) partisinin lideri olarak görülen Lopez, hakkındaki ev hapsi cezasına rağmen 30 Nisan 2019'daki başarısız askeri kalkışmaya katılmıştı.

Kendisini askerlerin serbest bıraktığını iddia eden ve kalkışma sonrası bir süre insanları sokağa çağıran Lopez, askeri kalkışmanın başarısız olmasının ardından önce Şili'nin Caracas'taki Büyükelçiliğine sığınmış, aynı gece vatandaşlığının da bulunduğu İspanya Büyükelçiliğine kaçmıştı.

Lopez, Venezuela'da 2014'te şiddet olaylarına dönüşen ve 40'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği protestolarla ilgili davada, 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmış ve 2017'de ev hapsine alınmıştı.

Bu arada Lopez'in babası Leopoldo Lopez Gil, İspanya'da ana muhalefette olan sağ görüşlü Halk Partisi'nden (PP) aday olarak 2019'da Avrupa parlamenteri seçilmişti.

PP lideri Pablo Casado, Leopoldo Lopez'in Caracas'dan çıkıp Madrid'e gelmesiyle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Venezuelalı muhalif lidere tam destek verdiğini duyurdu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Leopoldo López
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Batmanli 1 ay önce Şikayet Et
  hain her yerde haindir. hainin dini, dili, ülkesi yoktur.
  Cevapla
 • Selcuk 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa vatan hainlerini niye bu kadar çok seviyor. Aklıma bizim John geldi. Hani gazeteci olup da kuş olup Avrupaya uçan
  Cevapla
 • Sakarya-Ferizli 1 ay önce Şikayet Et
  Diğer satılmış Guaido nerde ; o damı kaçmış....
  Cevapla
 • faso fiso abd 1 ay önce Şikayet Et
  abd darbe fosss ?!
  Cevapla
 • kadir tartar 1 ay önce Şikayet Et
  venezuellanın kılıçtaroğlusu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4 partiden ortak bildiri! Skandal karara sert tepki!
Erdoğan'dan çarpıcı koronavirüs açıklaması: 'Bunu yapmaya mecburuz'