Pakistan'dan Fransa'ya protesto notası

Pakistan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’a karşı "sorumsuzca" açıklamaları ve "küfür" içerikli karikatürler nedeniyle Paris yönetimine protesto notası verdiği bildirildi.

Pakistan'dan Fransa'ya protesto notası
Pakistan'dan Fransa'ya protesto notası
GİRİŞ 26.10.2020 11:04 GÜNCELLEME 26.10.2020 11:04

Müslümanlara karşı aldığı tavır nedeniyle İslam dünyasında tepkileri üzerine çeken Fransa'ya bir tepki de Pakistan'dan geldi.

Radio Pakistan’ın haberine göre, Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, İslam’a karşı nefret söylemlerini dikkate alması ve eyleme geçmesi için Birleşmiş Milletlere (BM) çağrıda bulundu. 

PAKİSTAN'DAN TEPKİ

Kureyşi, küfür içerikli karikatürlerle ilgili dünyada bir kızgınlık olduğunu belirterek Macron’un sorumsuzca açıklamalarının yangına benzin döktüğünü vurguladı.

Kimsenin konuşma özgürlüğü kisvesi altında milyonlarca Müslüman’ın duygularını incitmeye hakkı olmadığının altını çizen Kureyşi, bugün ekilen nefret tohumlarının toplumu kutuplaştıracağına ve ciddi sonuçları olacağına işaret etti.

Kureyşi, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrılan Fransa’nın İslamabad Büyükelçisi’ne protesto notası verildiğini belirtti.

FRANSA'NIN İSLAM DÜŞMANLIĞI

Fransa'nın Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde geçen hafta başı kesilerek öldürülen öğretmeni "anmak için" resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı. 

Macron, Hz. Muhammed'e yönelik karikatürleri yayımlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
pastan
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
AK Parti'den Bülent Arınç'a cevap! Tartışmalara son noktayı koydu!
Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! 3600 ek gösterge çalışması tamamladı, tarih belli oldu