Pakistan Başbakanı Han'dan Müslüman ülkelere çağrı!

Pakistan Başbakanı İmran Han, Müslüman ülkelerin liderlerine Batılı ülkelerin İslam dünyasına karşı yüklesen İslamofobi'ye ortaklaşa bir strateji benimsenmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Pakistan Başbakanı Han'dan Müslüman ülkelere çağrı!
Pakistan Başbakanı Han'dan Müslüman ülkelere çağrı!
GİRİŞ 28.10.2020 22:30 GÜNCELLEME 28.10.2020 22:30
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

Han, Twitter hesabından "Müslüman ülkelerin liderlerine” başlığıyla paylaştığı mektubunda, dünya genelinde özellikle Avrupa ülkelerinde yükselen İslamofobi'ye işaret ederek, “Müslüman dünyası için bu mesajı birlik ve açıklıkla dünyanın geri kalanına iletmenin zamanı geldi, özellikle de Batı dünyasına, böylece İslamofobi'ye, İslam’a ve Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e saldırılara bir son verilir.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Han, mektubunda, liderlik düzeyindeki son açıklamaları ve Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan saygısızlıkları, oldukça fazla sayıda Müslüman barındıran Avrupa ülkelerinde artan İslamofobi'nin bir yansıması olarak nitelendirdi.

Mektubunda, camilerin kapatıldığı, rahibe ve papazların dini kıyafetlerini sergilemeye devam ettiği sırada Müslüman kadınların kamusal alanda istedikleri kıyafetleri giyme haklarının reddedildiği Avrupa’da Müslüman karşıtı düşüncelerin yayıldığına işaret eden Han, "Bugün Batı dünyasında, özellikle Avrupa'da büyüyen bir İslamofobi'yi ve sevgili Peygamberimizin alay edilmesi yoluyla saldırıya uğradığını gören ümmetimiz arasında yükselen bir endişe ve huzursuzlukla karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

 

 

Han, mektubunda, söz konusu ülkelerde Müslümanlara yönelik aleni ve örtülü ayrımcılığın olduğuna işaret ederek, bu ülkelerdeki liderlerin de Müslümanların Hazreti Muhammed’e ve kutlu kitaplarına olan derin tutku, sevgi ve düşkünlüklerini iyi anlamadıklarına işaret etti.

Han, bu durumun tehlikeli bir eylem ve tepki döngüsüne yol açtığını belirtti.

Kırıcı eylemlerin Müslümanların tepkisine yol açtığını ve bunun Müslümanların yaşadıkları ülkelerdeki hükümetlerin kendilerine yönelik ayrıştırıcı eylemleriyle sonuçlandığını dile getiren Han, sonuçta Müslümanların ötekileştirildiğine ve aşırı sağ grupların durumu istismar etmesi için meydan verildiğine dikkat çekti.

Mektubunda, ötekileştirmenin radikalleşmeye yol açtığını ve bu kısır döngünün aşırılık yanlıları için alan açmayı sürdürdüğüne vurgu yapan Han, “İslam dünyasının liderleri olarak şiddeti ve hatta ölümü besleyen bu nefret döngüsünün kolektif olarak kırılmasında başı çekmek bizim görevimizdir.” ifadelerini kullandı.

Han, mektubunda, Müslüman devletlerin liderleri olarak bu nefret ve şiddet döngüsüne son vermek için insiyatif almaları ve ortaklaşa etkili bir strateji benimsemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR 87
 • mustazaf 2 yıl önce Şikayet Et
  Moreliniz bozulacak ancak imranhan ın gençlere örnek olarak,ali hamaneyi gösteriyor...
  Cevapla
 • Erkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Şuan acıklı bir sela okunuyor ve islam dünyasının durumuda tam olarak bu ölmüşüz bitmişiz.
  Cevapla
 • Mehmet Yılmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcınız olsun, çok şükür artık ben Müslümanım demekten korkmayan bir lider daha var.
  Cevapla
 • niksarlı 2 yıl önce Şikayet Et
  islam dünyasında iki mert ve yiğit lider var.....imran han ve recep tayyip erdoğan...diğerleri batının piyonu ve korkakları....
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamsin Adam!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çin fiyatlara darbeyi vurdu! Akaryakıta 6. indirim yolda
Doğuştan yetim... Metehan'ın Somali'den İstanbul'a uzanan 15 yıllık mücadelesi