Eski Fas Başbakanı Benkiran: "Macron'un özür dilemesi gerekirdi"

Eski Fas Başbakanı Abdulilah Benkiran, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, İslam karşıtı söylemleri nedeniyle özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Eski Fas Başbakanı Benkiran: "Macron'un özür dilemesi gerekirdi"
Eski Fas Başbakanı Benkiran: "Macron'un özür dilemesi gerekirdi"
GİRİŞ 01.11.2020 09:45 GÜNCELLEME 01.11.2020 09:49
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Benkiran, Macron'un Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna verdiği demeçte, sözlerinin İslam dünyasında yanlış anlaşıldığına dair ifadelerini değerlendirdi.

 

 

Al Jazeera Mubasher kanalına konuşan Benkiran, "Macron, ortada bir yanlış anlaşılma olduğundan bahsetti. Bu iyi bir şey ama yeterli değil. Müslümanlardan özür dilemesi gerekirdi." dedi.  

MACRON'A İSLAM TEPKİSİ

 

 

Batılı ülkelerin, dinlere ve peygamberlere hakareti yasaklayan kanunlar çıkarması gerektiğini belirten Benkiran, Müslümanların, kutsal saydıkları değerlere dokunulmasını kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

Macron, Al Jazeera'ye verdiği demeçte, Hazreti Peygambere hakaret içerikli karikatürler nedeniyle Müslümanların yaşadığı şoku anladığını söylemişti.

FRANSA'DA İSLAM KARŞITLIĞI

Fransa Cumhurbaşkanı, söz konusu karikatürlerin hükümeti değil, bağımsız bir gazeteyi temsil ettiğini kaydetmişti.

Fransa'da 16 Ekim'de Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesinin ardından, Macron'un İslam'ı ve Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunması ve Fransız dergisi Charlie Hebdo’nun hakaret içerikli karikatürlerinin binaların duvarlarına yansıtılması İslam dünyasında tepki ve protestolara neden olmuştu. Macron, Hazreti Muhammed'e yönelik karikatürleri yayımlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
emmanuel macron
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Gurbetçi Vedo 1 yıl önce Şikayet Et
  Hollanda da Faslı lar ödlekliği ve yalakalığı ile meşhur müslüman gurubunda. Mesela Rotterdam belediye başkanı Faslı ve bir numaralı yalaka Türkiye ve İslam düşmanı. Gençler akşam sabah nargile kahvehanelerinde nargile tüttürüp, ellerine iPhone la uyuşturucu ticareti yapar. Birçok Faslı genç maalesef bu durumda.
  Cevapla
 • Hakikat 1 yıl önce Şikayet Et
  Malesef tüm Avrupada bunlar aynı şekilde. Lafa gelince müslüman aslan kesilirler, iş icraata gelince hepsi yalaka olur çıkarlar. Tek bildikleri bu anlattıkların. Türkten başka sesi çıkabilen bir tane arab mumla zor bulunur. Tüm islam dünyası Türkiye nin yarısı etmez. Acı ama gerçek bunlar.
  Cevapla
 • İbo 1 yıl önce Şikayet Et
  Eski fas başbakanı tepki göstermiş miş. Yenisi nerede ?korkmayın be! Birazcık adam olun. Bir defacık olsa da bu karaktersize; sen kimsin lan! Kelimesini kullanın.
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi zavallı. Zoru görünce bunların hepsi kaçıp gider. Babayğit olanları var ama çok çok az.
  Cevapla
 • Gerçekler 1 yıl önce Şikayet Et
  Bırak özürdilemeyi zeytin yağı gibi bir üste çıkmaya çalışıyor. Biz hala bu batının peşinden koşup duralım herifler bizi bir kaşık suda boğmak istiyor.
  Cevapla
 • nimet 1 yıl önce Şikayet Et
  Diğer Fas yöneticileri ve halkı da böyle düşünüyor mu acaba..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden ile Putin arasındaki kritik görüşme sona erdi
Türkiye oyun kurucu oluyor! Dışa bağımlılık bitecek, 8 milyar dolar kasasında kalacak