Merkel'in partisi CDU’da liderlik kavgası

Meclis seçimlerinde son 70 yılın en düşük oyunu alan Merkel, parti içerisinde tartışılan isim haline geldi. Genel başkanlık için 3 aday çıktı

Merkel'in partisi CDU’da liderlik kavgası
Merkel'in partisi CDU’da liderlik kavgası
GİRİŞ 02.11.2020 11:48 GÜNCELLEME 02.11.2020 11:48

Almanya siyaseti, belirsizliklerin genişlediği, politik türbülansların güçlendiği ve bu iklimde neofaşist hareketin giderek daha fazla etkili olduğu bir döneme giridi. Almanya'da hükümetin büyük ortağı CDU'da liderlik yarışı kızıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Hristiyan Birlik Partisi CDU kan kaybetmeye başlayınca parti içerisinden çatlak sesler çıkmaya başladı.

CDU'DA LİDERLİK KAVGASI

Almanya'nın en büyük ikinci kenti Hamburg'da Eyalet Meclisi seçimlerinde Merkel'in partisi 70 yılın en düşük oy oranını almıştı Partinin genel başkanının belirlenmesi hedeflenen, Aralık ayında yapılacak kongre korona pandemisi nedeniyle ertelenince, genel başkanlığa aday üç politikacıdan biri olan Friedrich Merz, bunun kendisinin seçimine karşı atılmış bir adım olduğunu ileri sürdü ve parti içindeki bir grubu, olası genel başkanlığını engellemeye yönelik komplo düzenlemekle suçladı.

Koalisyonu oluşturan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni (SPD) yoğun bir politik mücadele dönemi bekliyor. Zira SPD’de yeni lider kadrosu ile başlayan değişim süreci koalisyon anlaşmasının geleceğini belirleyecek önemli parametreler arasında yer alıyor. Bu yüzden erken seçim kararı bile alınabileceği dile getiriliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Akaryakıt fiyatlarına indirim geliyor
Kritik kıdem tazminatı detayı: Tüm EYT'lileri ilgilendiriyor