ABD'de Müslüman ve Yahudi seçmenler kimi destekledi?

Dünyanın kilitlendiği ABD seçimleriyle ilgili yeni detayla gelmeye devam ediyor. ABD'de yaşayan Müslüman seçmenlerin yüzde 69'nun, 3 Kasım başkanlık seçiminde Demokrat başkan adayı Joe Biden'a destek verdiği açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump ise Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanımasının yanı sıra Yahudilere verdiği onca desteğe rağmen beklediği karşılığı göremedi.

ABD'de Müslüman ve Yahudi seçmenler kimi destekledi?
ABD'de Müslüman ve Yahudi seçmenler kimi destekledi?
GİRİŞ 05.11.2020 21:51 GÜNCELLEME 05.11.2020 23:33
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

Sivil haklar konusunda faaliyet gösteren ülkenin en geniş Müslüman sivil toplum organizasyonlarından Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), “2020 Müslüman Seçmen Başkanlık Seçimi Çıkış Anketi” başlıklı bir çalışma yayımladı.

 

Buna göre, 59. başkanlık seçimlerinde bir milyondan fazla Müslüman seçmenin oy kullanırken, bu oyların yüzde 69’u Biden’a, yüzde 17’si de Cumhuriyetçi aday Donald Trump’a gitti.
 

ABD'de Biden seçilirse Türkiye'yi ne bekliyor? Açık açık ifade etti


Çalışmada, 2016 seçimlerinde Müslüman seçmenlerden yüzde 13 oy alan Trump’ın bu seçimlerde oyunu yüzde 4 artırdığının altı çizildi.

CAIR Başkanı Nihad Awad, Müslüman toplumu içinde seçimlere katılımın bu yıl yüzde 84 oranında olduğunu dile getirerek, “Amerikan Müslüman toplumunun, ülkedeki yerel, eyalet ve ulusal seçimlerin sonuçlarını etkileme konusunda kayda değer bir yeri olduğu kabul edildi.” tespitini paylaştı.

ABD’de yaklaşık 3 milyon 450 bin Müslüman'ın yaşadığı, ülke nüfusuna oranla bu sayı yüzde 1,1 gibi küçük bir orana denk gelse bile çoğunun “salıncak eyalet” denilen bölgelerde yerleşik olması nedeniyle oylarının etkili olduğu belirtiliyor.

YAHUDİ SEÇMENİN YÜZDE 63'Ü BIDEN'I DESTEKLEDİ

Öte yandan, İsrail Demokrasi Enstitüsünce gerçekleştirilen ankette de ABD’deki diğer azınlık grubu Yahudi seçmenin sandıktaki tercihi soruldu.

Anket sonuçlarına göre, Yahudi seçmenin yüzde 63'ü Biden’a, yüzde 17 oranında da Trump’a oy verdi.

Ankete ilişkin bilgilendirmede, Amerikalı Yahudilerin yüzde 42’sinin, Biden’ın iktidara gelmesi durumunda ABD-İsrail ilişkilerinin zayıflayacağını düşündüğüne de işaret edildi.

YAZDIR
YORUMLAR 81
 • Yusuf.ir 10 ay önce Şikayet Et
  Yani biden kudüsü israilin başkenti tanimiyormu! Ben inanmam.
  Cevapla
 • Sayin 10 ay önce Şikayet Et
  Abd musliman kim var ki asimilasyon olmuş. Kendimizi kandırmayalım.
  Cevapla
 • milletin ferdi 10 ay önce Şikayet Et
  Trump nankör Yahudilere Kudüs’ü satmasaymış kazanacakmış demek… Yahudilere yaranamayacağını anlayamamış. Seçimi aptalcasına kaybetti… Yahudiler bunak Biden’i daha rahat güderiz diye düşünmüşlerdir muhakkak…
  Cevapla
 • toto 10 ay önce Şikayet Et
  ikisi de müslüman değil. ne oyu
  Cevapla
 • Varantaş 10 ay önce Şikayet Et
  Müslüman seçmenler Trump ve Biden,ı desteklediler, Yahudi seçmenler seni destekledi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe kritik Hatay deplasmanından 3 puanla döndü!
Rus televizyonunda Türkiye kavgası: Bizi Erdoğan ile korkutmayın