Duhok’ta Ezidiler terör örgütü PKK'nın Sincar’dan çıkarılması için eylem yaptı

Irak’ın Duhok kentinde çadır kampında kalan Ezidiler, Musul’un Sincar ilçesine dönebilmek için terör örgütü PKK ile Şii Haşdi Şabi güçlerinin Sincar’dan çıkarılmasını isteyerek protesto gösterisi düzenledi.

GİRİŞ 09.11.2020 12:23 GÜNCELLEME 09.11.2020 14:06
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Duhok kentinde 6 yıldan fazladır çadırlarda yaşamak zorunda kalan Sincarlılar, Bağdat ile Erbil arasında daha önce imzalanan normalleşme anlaşmasının uygulanması ve terör örgütü PKK ile Şii Haşdi Şabi güçlerinin Sincar’dan çıkarılmasını talep ederek Şeyhan yakınlarındaki Şari göçmen kampında protesto gösterisi gerçekleştirdi.

 

 

“PKK’nın gençleri kaçırarak askeri kamplara götürmesini reddediyoruz”, “Bağdat ile Erbil arasındaki Sincar’da durumun normalleşmesi anlaşmasının uygulanmasını istiyoruz” ve “Sincar’ın yönetiminin asıl halkına verilmesini istiyoruz” diyen göçmenler, evlerine dönmelerini sağlamak için Erbil ve Bağdat yönetimlerine müdahale çağrısında bulundu.

 

 

PKK KARŞITI EYLEM

Gösteride bir konuşma yapan eski Sincar Kaymakamı Mahma Halil, teröristlerin kentten çıkarılmasını isteyerek, “Kentte askeri varlık gösteren terör örgütü PKK, göçmenlerin evlerine dönmesi konusunda büyük bir engel oluşturuyor” dedi.

Terör örgütü PKK ile diğer silahlı grupların baskısı ve tehditleri yüzünden evlerine geri dönemediklerini söyleyen Sincarlı bir göçmen, 6 yıldır kamplarda yaşadığını ve memleketine geri dönmek istediğini ifade ederek, “Yasanın uygulanmasını istiyoruz. 6 yıldan bu yana çadırlarda yaşıyoruz. Irak’ta kurtarılan bütün bölgelerin sakinleri evlerine dönerken sadece Sincar’a kimse dönemedi” dedi.

Bağdat ile Erbil arasındaki tartışmalı bölgelerdeki Arap aşiretlerinin sözcüsü Muzahim el-Huveyt de terör örgütü PKK’nın Sincar’dan çıkarılması için Türkiye’nin operasyon düzenlemesini istedi.

BÖLGEDEKİ PKK ZULMÜ

Öte yandan Bağdat ile Erbil arasındaki tartışmalı bölgeler arasında yer alan Sincar’da durumun normalleşmesi için Bağdat ile Erbil geçtiğimiz ay anlaşma imzalamıştı. Son 3 yıldır bölgeye yerleşen terör örgütü PKK’lı teröristler ise bölgeyi terk etmeyeceklerini açıklamıştı.

2014 yılında terör örgütü DEAŞ tarafından işgal edilen Sincar, 2017’de kurtarılmıştı. Buna rağmen Sincarlı göçmenler DEAŞ’tan sonra bölgeye yerleşen PKK ve Haşdi Şabi korkusundan evlerine geri dönemiyor.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
suriye
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • YaşaR 1 yıl önce Şikayet Et
  “Çırpınırdı Karadenizi”söylemeye başlayın.
  Cevapla
 • cocuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ne yapsin isinize geldiginde pkk gelmediginde Türkiye diyorsunuz kime güvenecek Türkiye ..biraz yiyin biribirinizi
  Cevapla
 • Kürşat tigin 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahın izniyle huzura barışa gelin 82 vilayet olarak ırak gelin oraya Devletimiz vali olarak ıraklı birini atasın insanlar huzur içinde yaşasın gelin kan dökmeyin Türkiye ye haşk oylamayla bağlanın bu kadar basit bu iş zulümde biter inşallah huzurda olur inşallah!
  Cevapla
 • sstw 1 yıl önce Şikayet Et
  pkk bayrağı açıp pkk yı istemiyoruz diyorlar
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben orda pkk bayragi göremedim sen nerde gördün
  Cevapla
 • Giresunlu 1 yıl önce Şikayet Et
  bayrak değil "bez" parçası
  Cevapla
 • Misaki Milli 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuzey Irak zaten Osmanlı'dan gelen kan hakkıyla tamamen Türkiye'ye ait. Gerisi fasa fiso.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kum fırtınası çıkınca 30 araç birbirine girdi Karayolu kapatıldı
ANKA VE AKSUNGUR görüntüleri nefesleri kesti