Biden'a şok! Cumhuriyetçiler Senato'da 50 sandalyeye ulaştı

Kuzey Carolina'daki Senato seçimlerini Cumhuriyetçi Tillis kazandı. Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğu korumaya bir adım daha yaklaştı. Cumhuriyetçiler 50 sayısına ulaşırken, Demokratlar 48'de kaldı. Kalan son 2 sandalye için yarış Georgia eyaletinde devam ediyor. Bu eyaletteki süreç ikinci tura kaldı. ABD'de Senato, başkanın hareket alanını belirleyen en önemli unsur. Alınan kararlar en son Senato'da oylanıyor.

Biden'a şok! Cumhuriyetçiler Senato'da 50 sandalyeye ulaştı
Biden'a şok! Cumhuriyetçiler Senato'da 50 sandalyeye ulaştı
GİRİŞ 12.11.2020 11:04 GÜNCELLEME 12.11.2020 12:38

ABD'de başkanlık seçimleriyle birlikte yapılan Kongre seçimlerinde de heyecan devam ediyor. ABD'de 3 Kasım'da başkanlık seçimleriyle birlikte yapılan Kongre seçimlerinde Kuzey Carolina eyaletini Cumhuriyetçi aday Thom Tillis kazandı. Sonucu merakla beklenen Kuzey Carolina Senato seçimlerini Cumhuriyetçi aday Thom Tillis, Demokrat rakibi Cal Cunningham'ı sadece 1,7 puan geride bırakarak kazandı. Amerikan AP haber ajansının ilan ettiği bu sonuca göre Cumhuriyetçi Parti, 100 sandalyeli Senato'da 50 sandalyeye ulaşarak Senato'daki çoğunluğunu korumak anlamında önemli bir adım atmış oldu. Demokratlar ise 48 sandalyede kaldı.

 

SON 2 SANDALYE İÇİN YARIŞ DEVAM EDİYOR

Senato seçimlerinin kalan son iki sandalyesine oturacak iki ismi belirleyecek son yarışın yapıldığı eyalet olan Georgia'daki seçimler, 3 Kasım'da hiçbir adayın yüzde 50 oy oranına ulaşmaması nedeniyle ocak ayındaki ikinci tura kalmıştı.

 

Bazı eyaletlerde posta oylarının sayımının halen devam ettiği 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi yarışında ise son duruma göre Demokratların 218, Cumhuriyetçilerin ise 202 vekili bulunuyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mete Gazoz olimpiyat şampiyonu
Aladağ'daki orman yangınına havadan ve karadan yapılan müdahale böyle görüntülendi!