Biden'a küstah çağrı: Karabağ meselesi için Türkiye'yi suçladılar

ABD'de yeni başkan Joe Biden'a küstah Türkiye çağrısı yapıldı. ABD'li bir grup Demokrat senatör, Türkiye'nin Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşta taraf tuttuğu ve Azerbaycan'a silah desteğinde bulunduğunu iddia ederek Türkiye'ye karşı politika değişikliğini önerdi. Biden'a sunulan mektupta Ermenistan'ın yaptığı alçak sivil katliamlarına yer verilmemesi ise dikkat çekti.

Biden'a küstah çağrı: Karabağ meselesi için Türkiye'yi suçladılar
Biden'a küstah çağrı: Karabağ meselesi için Türkiye'yi suçladılar
GİRİŞ 15.11.2020 01:55 GÜNCELLEME 15.11.2020 01:56
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff'in sitesinde yayınlanan mektupta, bir grup Demokrat senatörün Joe Biden'dan göreve resmen başladıktan sonra Dağlık Karabağ'daki durum nedeniyle Azerbaycan ve Türkiye'ye yönelik politikada değişiklik yapmasını talep ettiği belirtildi.

 

 

KARABAĞ'IN STATÜSÜ

Sputnik'in aktardığına göre; mektup metninde, "Barışı memnuniyetle karşılıyor olsak da bu anlaşmanın yarattığı hem kısa hem de uzun vadeli sorunlardan derin endişe duyuyoruz, zira Dağlık Karabağ'ın nihai statüsü meselesinin çözümüne yönelik herhangi bir şey içermiyor. Ayrıca inanıyoruz ki ABD ve uluslararası toplum kararlı bir şekilde hareket etseydi, bu trajik sondan kaçınılabilirdi" ifadelerine yer verildi.

 

 

Senatörler, "Çok uzun zamandır Türkiye ve Azerbaycan'ın savaş söylemlerine katlandık ve bunun sonucu şu anda açıkça görülüyor. Başkanlık görevini üstlendiğinizde, bölgeye yönelik demokrasiyi, insan haklarını ve kendi kaderini tayin etme hakkını destekleyen yeni bir politika uygulama imkanına sahip olacaksınız" ifadelerini kullandı.

BİDEN'A ASKERİ YARDIMI KESME ÇAĞRISI

Mektubun mimarları, Biden ve yeni idaresinden Azerbaycan'a askeri yardımı kesmelerini, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çatısında Dağlık Karabağ'ın statüsü ile ilgili müzakerelere katılmalarını, ayrıca mayınların temizlenmesini ve Ermeni sığınmacıların geri dönmelerini destekleyerek insani yardım sağlamalarını talep etti.

Mektupta ayrıca 'NATO üyesi olarak defalarca ABD'nin çıkarlarına aykırı hareket eden Türkiye'ye yönelik politikanın yeniden gözden geçirilmesi' ve Ermenistan ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

MEKTUPTA ERMENİ ORDUSUNUN SİVİLLERİ HEDEF ALMASINDAN HİÇ BAHSEDİLMEDİ

27 Eylül'de tırmanan Azerbaycan-Ermenistan geriliminde Ermenistan ordusu defalarca sivilleri hedef almış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmişti. Senatörlerin Türkiye'yi ve Azerbaycan'ı hedef alan bu mektubunda Ermenistan'ın saldırıların hiç bahsetmemesi dikkat çekti.

YORUMLAR 70
 • Muharrem Söyler 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın gazabına uğrasınlar inşallah.Rabbim ıslah etsin.Fitne ficürlükten bir türlü vazgeçmiyorlar.
  Cevapla
 • Agir 1 yıl önce Şikayet Et
  Savaşı başlatan, yıllarca o toprakları işgal eden, yapılan her ateşkesi ihlal eden, katliamlar yapan, sivilleri öldüren, şehirleri bombalayan veee sonundada iti kovar gibi kovulduğunda karılar gibi ağlayan bir terörist yapı...
  Cevapla
 • DADAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yaratığın yüzü aynı sırtlana benziyor şer akıyor bundan insanlığa sadece zarar gelir kan emici kafir
  Cevapla
 • Pelin 1 yıl önce Şikayet Et
  takke düştü altından Biden çıktı
  Cevapla
 • DİRİLİŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahudi Lobisi ve Haçlı zibniyetinden başka ne beklenirki.Biz onun bunun himmeti ve kararı ile değil kendi güç kudret ve başarılarımız ve Yüce ALLAH'ın yardımı ile şeytanın ve şeytanlaşmış insan ve milletleri alt edeceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör örgütü PKK'dan Demirtaş'a "Mersin" ayarı: Senin hizmet etmen gereken çizgi bu
Türkiye ile Libya arasındaki hidrokarbon anlaşmasına AB'den ilk tepki