İsrail'den Tahran'da El Kaide suikasti

ABD'nin başına ödül koyduğu El Kaide'nin iki numaralı isminin İran'da Washington adına faaliyet gösteren İsrail ajanları tarafından düzenlenen suikast sonucu öldürüldüğü iddia edildi. Söz konusu iddiaya ilişkin İran, "ABD ve İsrail tarafından sürdürülen psikolojik savaşın bir parçası" ve "Hollywood senaryosu" değerlendirmelerinde bulundu.

İsrail'den Tahran'da El Kaide suikasti
İsrail'den Tahran'da El Kaide suikasti
GİRİŞ 15.11.2020 09:58 GÜNCELLEME 15.11.2020 09:58

ABD'den ortaya atılan bir suikast iddiası gündeme düştü. Washington'un başına ödül koyduğu El Kaide'nin iki numaralı isminin, İran'da ABD adına hareket eden İsrail ajanları tarafından düzenlenen suikast sonucu öldürüldüğünü iddia etti.

İSRAİL AJANLARI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

The New York Times gazetesi, adı açıklanmayan istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, 1998'de Afrika'daki iki ABD büyükelçiliğinin bombalandığı saldırıları organize etmekle suçlanan Mısırlı Ebu Muhammed el-Masri kod adlı Abdullah Ahmed Abdullah'ın 7 Ağustos'ta motosikletli iki İsrail ajanı tarafından Tahran'da vurularak öldürüldüğünü öne sürdü.

Suikast sonucunda Masri'nin kızı Meryem'in de hayatını kaybettiği belirtildi. Meryem'in El Kaide'nin kurucularından Usame Bin Ladin'in 2019'da öldürülen oğlu Hamza ile evli olduğu da kaydedildi.

El Kaide’nin kurucularından mevcut lider Eymen el-Zevahiri’nin muhtemel halefi olarak görülen Masri, 1998 yılında ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki büyükelçiliklerine yönelik saldırıları organize etmekle suçlanıyordu. ABD'nin Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Masri'nin başına 10 milyon dolar ödül koymuştu.

TAHRAN İDDİALARI YALANLADI

ABD medyasında yer alan iddialara ilişkin açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, İran'da El Kaide üyelerinin bulunmadığını söyledi.

Hatibzade, iddiaları "ABD ve İsrail tarafından sürdürülen psikolojik savaşın bir parçası" ve "Hollywood senaryosu" olarak niteledi.

İran medyasında baba ve kızın öldürüldüğüne dair haberler
İran söz konusu iddiaları reddetse de devlet televizyonu, 8 Ağustos'ta emniyet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Lübnan vatandaşı baba ve kızın başkent Tahran'da motosikletli bir saldırganın açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Haberde, hayatını kaybeden baba ve kızın ismi Ahmed Davud ile Meryem Davud olarak açıklanmıştı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
FIFA'dan Sırbistan'a disiplin soruşturması!
6'lı masaya bir rest daha! Kapıyı kapattılar:  O isme asla oy vermeyiz