Dünya'da ilk kez Türkiye'de görüldü: Testis ağrısından Kovid-19 tanısı kondu

Urology Case Reports dergisinde yayımlanan ve İngiliz Daily Star'ın haberleştirdiği gelişmeye göre; İstanbul'da yoğun testis ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir hastada Kovid-19 çıktığı ve bu belirtiyle tanı koyulan dünyadaki ilk vaka olduğu belirtildi. Haberde, Kovid-19 olan kişinin şiddetli testis ağrısı dışında diğer hiçbir semptomu göstermediği aktarıldı.

GİRİŞ 19.11.2020 10:55 GÜNCELLEME 19.11.2020 13:32
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Çin'in Wuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, kısa sürede global bir krize dönüştü. Dünya genelinde 56 milyonu aşkın insana bulaşan virüsle ilgili bir yandan aşı çalışmaları devam ederken, diğer yandan da hastalığın şifreleri çözülmeye çalışılıyor.

 

Hastalığın belirtileri ile ilgili çarpıcı bir çalışma Türkiye'de yapıldı. Sonuçları Urology Case Reports dergisinde yayınlanan ve İngiliz basınında da dikkat çeken çalışmaya göre; testislerde yaşanan ağrı ve şişkinlik, Kovis-19'un nadir görülen belirtilerden biri olabilir.

BU BELİRTİYİ GÖSTEREN İLK HASTA TÜRKİYE'DE

İstanbul'da özel bir hastanede görev yapan Dr. Hakan Özveri, yaz aylarında 49 yaşındaki bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetiyle kendilerine geldiğini söyledi. Öksürük, yüksek ateş ile koku ve tat alma duyularını kaybetme gibi Kovid-19'un yaygın görülen belirtilerin hiçbirini taşımayan hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test uygulandı. Sonuçları pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık problemi ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmadığı da öğrenildi.

UZUN DÖNEMLİ HASARA YOL AÇABİLİR

Dr. Özveri, erkeklerde yaşanan testis ağrısının Kovid-19'un ilk klinik belirti olabileceğini söylerken, "Kovid-19 genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon. Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları Kovid-19'la birlikte değerlendirilmeli" dedi.

TESTİS AĞRISIYLA KOVİD-19 TANISI KONUNAN İLK HASTA

Daily Star'da yer alan habere göre, söz konusu vakanın bu şekilde tanı koyulan ilk örnek olduğu belirtilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara yol açabileceği ifade edildi.

KAYNAK: DAİLY STAR
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • hakan 3 ay önce Şikayet Et
  ben aynı duruma yakalandım ve testislerdeki şişikliğe anlam verememiştim
  Cevapla
 • Sülün osman 3 ay önce Şikayet Et
  Yasaklara uymayan halkıma karşı virüsün bu etkisini TV'lerde VS heryerde ciddi ciddi anlatsınlar, virüs şakkadanak yarıya iner, kadınlar için de bunun gibi kadınların önemli gördüğü bir etkisi olduğunu söyleseler mesela yaşlanmayı hızlandırıyor gibi şakkadanak virüs en aza indirgenir, yasaklara da gerek kalmaz
  Cevapla
 • Tatanga 3 ay önce Şikayet Et
  Bende de oldu koronaya yakalandıktan yaklaşık on gün sonra sağ tarafa vurdu,çok şiddetliydi kasık fıtığım yırtılmıştır diye doktora gitmedim.1,5 gün sürdü ve kendiliğinden kayboldu.
  Cevapla
 • Alis44 3 ay önce Şikayet Et
  Çinde adam yürürken düşüp ölüyordu burada ben görmedim
  Cevapla
 • Mgl 3 ay önce Şikayet Et
  Kıt etmiş...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP, CHP ve İyi Parti'yi karşı karşıya getirdi
Dev petrol rezervi için anlaşmışlardı... Resmen açıklandı: Kritik Türkiye detayı