Yunanistan'dan Türkiye'ye S-400 çıkışı: Bir NATO üyesi test edemez

S-300'lere sahip olan ve adalarda geçtiğimiz günlerde denemeler gerçekleştiren Yunanistan, Türkiye'ye S-400 tepkisi gösterdi. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, bir NATO ülkesinin Rus S-400 sistemlerini test edemeyeceğini savundu.

GİRİŞ 19.11.2020 17:10 GÜNCELLEME 19.11.2020 17:20
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'ten Türkiye'ye ilginç bir çıkış geldi. Daha önce de pek çok kez Türkiye'yi hedef alan Yunan Başbakan bu sefer de S-400'lerin test edilmesini eleştirdi.

 

 

Miçotakis, bir NATO ülkesinin Rus S-400 sistemlerini test edemeyeceğini savundu.

"TÜRKİYE BİRLİĞİ BOZDU"

 

 

Videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen 66. NATO Parlamenterler Asamblesi Toplantısı'nda konuşan Miçotakis, Türkiye'nin adını vermeden bir NATO ülkesinin S-400sistemlerini test edemeyeceğini öne sürdü.

Miçotakis, "Müttefik ülkeler, cihatçı gruplarla işbirliği yapamaz. S-400'leri test edemez. Bu tür uygulamalar, NATO değerlerine zarar veriyor ve siyasi ve askeri kuruluş olarak NATO'nun dayanışmasına, birliğine ve etkinliğine darbe vuruyor. Bunlar, İttifak'ın hedeflerine ve savunma çıkarlarına da aykırı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinin NATO'nun birliğini bozduğunu da öne sürdü.

YUNANİSTAN'DAN S-300 HAMLESİ

Türkiye'nin S-400 kullanımı konusunda örnek verdiği Yunanistan bu çıkışları yapmış olsa da, geçtiğimiz aylarda adalar bölgesinde yaşanan gerilim sırasında S-300'leri test edeceğini savunarak bir takım deneme faaliyetleri gerçekleştirmişti.

Atina en son, Akdeniz’deki Girit Adası’nda konuşlu olan S-300'leri ABD yaptıkları ortak askeri tatbikatta denedi.Konuyla ilgili haber ve fotoğrafları Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı tarafından sık sık askeri haberlerin duyurulduğu www.geetha.mil.gr haber sitesinde yayınlandı. Girit Adası’ndaki NATO’ya bağlı atış alanında test atışlarını gerçekleştiren Yunanistan’ın, sistemi modernize ederek S-400 sisteminin yeteneklerine yakın hale getirme planları üzerinde çalıştığı belirtildi.

 

YORUMLAR 73
 • Vural 1 yıl önce Şikayet Et
  Adi yaratik Sen hem aurupa hemde nato uyesisin sen s 300 leri ne yapacaksin diye kimse soruyormu bu yunanistan en buyuk tehlike biran once yilanin basi ezilmeli
  Cevapla
 • Trakyali amica 1 yıl önce Şikayet Et
  Keske yunana sorsaydik kendileri ni kurufasulya gibi nimetten sayiyor her Halde en son konusacak ulke once s300 lerine bak
  Cevapla
 • Cengiz Han 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam beni güldürüyor. Gülmekten konuşamıyorum yahu
  Cevapla
 • Yanliz kurd 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerizekali oldugu burdan belli ellerinde 300 var kafa kirik ya
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunları duyunca diyorumki.iyiki Cumhurbaşkanımız Erdogan var..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya'nın kuzeyinde servet yatıyor: 30 trilyon dolarlık imza!
Asgari ücrete yüzde 40 zam formülü! Erdoğan: Arkadaşlar bu böyle olmaz